Altcoin Haberleri

WorldCoin, Kimlik Tarama Teknolojisini Devlet ve İşletmelerle Paylaşacak

Teknoloji firması olan WorldCoin, Sam Altman‘ın da kurucuları arasında bulunduğu bir firmadır. Reuters raporlarına göre, bu şirket, iris tarama ve kimlik doğrulama teknolojilerini kullanarak, hükümetlere ve özel işletmelere benzersiz fırsatlar sunarak, kendi etki alanını genişletiyor. Ancak, WorldCoin‘in bu teknolojisi, irisleri tarayarak kişisel verileri toplaması nedeniyle düzenleyici denetimlere takılmış durumda.

WorldCoin girişiminin arkasındaki ana organizasyon olan Tools For Humanity’nin Avrupa Genel Müdürü Ricardo Macieira, projenin amacını “mümkün olan en büyük finans ve kimlik topluluğunu oluşturmak” olarak açıklıyor. Macieira, bu teknolojinin sadece kendi kullanıcılarına değil, aynı zamanda onu bir kimlik sistemine dönüştürmek isteyen diğer kişi veya kurumlara da yarar sağlayabileceğini belirtiyor.

WorldCoin’in imza niteliğindeki kimlik sisteminde, bireysel kimlikleri doğrulamak için iris tarama küreleri kullanılıyor. Şirketin son tanıtımında, irislerini taratarak ücretsiz token kazanan kişiler, dikkat çeken bir özellik oldu. Fakat, WorldCoin‘in biyometrik verilerin gizliliği ve potansiyel kötüye kullanımı konusunda dünya genelinde endişeler dile getirildi.

worldcoin haberleri

WorldCoin, Kullanıcı Sayısını 2.2 Milyona Çıkardı

Veri gizliliği ve koruma yönetmeliklerine yönelik kaygılara rağmen, WorldCoin’in iki yıllık deneme süresince 2.2 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştığı bildiriliyor. WorldCoin‘in web sitesinde belirtildiği üzere, kullanıcılar biyometrik verilerinin şifrelenerek saklanmasını ya da tamamen silinmesini seçebiliyorlar. Macieira, iris tarama kürelerinin teknolojisinin açık kaynaklı hale getirilmesi niyetinde olduklarını belirtti. Bu adım, WorldCoin‘in teknolojisinin toplum odaklı bir yaklaşımla ilerlemesini teşvik ediyor.

Macieira, “Hedefimiz, herkesin gelecekte kendi tarama küresini oluşturabilmesi ve hedeflediği topluluk için kullanabilmesi” dedi.

WorldCoin’in hükümetler ve işletmelerle olan ilişkileri, tartışmalara yol açtı. Sektördeki birçok kişi, biyometrik verilerin potansiyel kötüye kullanımı ve demokratik olmayan ülkelerde kontrolün tek bir yerde toplanmasını sorguluyor.

WorldCoin, 115 Milyon Dolarlık Finansman Elde Etti

Buna rağmen, WorldCoin’in genişlemesi devam ediyor. Bu yılın başında, yatırımcıların hedeflere olan güçlü inancını gösteren bir şekilde, önemli risk sermayesi firmalarından 115 milyon dolarlık finansman sağladı. Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık’taki düzenleyici kurumlar, projenin veri toplama uygulamalarını ve sonuçlarını aktif bir şekilde inceledi.

Kenya 2 Ağustos‘ta, WorldCoin’in operasyonlarını askıya alarak ve şirket hakkında bir soruşturma başlatarak bu listeye en son eklenen ülke oldu. Teknolojik açıdan eleştirilere rağmen, şirketin kimlik sistemine çeşitli uygulamalar planlandığı ve bu uygulamaların insanları yapay zekadan ayırt etmeye, küresel demokratik süreçleri etkinleştirmeye ve hatta evrensel temel gelir yolunu açmaya kadar uzandığı belirtiliyor.

Macieira, şirketin Avrupa, Latin Amerika, Afrika ve dünyanın diğer bölgelerinde faaliyetlerine devam etmeyi planladığını doğruladı. WorldCoin, dijital kimliği ve finansal ağları yeniden şekillendirmeye devam ederken, birçok kişi bu teknolojinin gizlilik, veri güvenliği ve etik sonuçlarını sorgulamakta.

telegram 12

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!