Altcoin Haberleri

Bir Ülke Daha Worldcoin’i Yasakladı: İşte Nedeni

Worldcoin Projesi Karşısında Kenya’dan Sert Tepki

Worldcoin isimli kripto para projesine yönelik Kenya hükümeti tarafından ciddi bir engel konuldu. Hükümet, proje tarafından yürütülen WLD adlı token dağıtımı ve kayıt işlemlerinin derhal durdurulması gerektiğini ifade etti. Bu direktife uymayanlar için ise yaptırım uygulama kararı alındı.

Kenya İçişleri ve Ulusal İdare Kabine Sekreteri Kithure Kindiki tarafından yapılan açıklama ile vatandaşların biyometrik verilerinin, iris taramaları ile toplanmasından doğan kaygılar dile getirildi. Hükümet bu durumun son bulmasını talep etti.

kenya

Kenya’dan Worldcoin’e Tepki

Ülkede, finansal hizmetler ve kişisel veri koruma ile ilgili kurumlar, Worldcoin’in yasallığı ve gerçekliği konusunda araştırmalar başlattı. Kithure Kindiki’ye göre bu kurumlar, Worldcoin tarafından toplanan verilerin güvenlik prosedürleri, korunma yolları ve hangi amaçla kullanılacağı konularını araştırmak istiyor. Çünkü Kenya’da giderek artan sayıda insan, iris verilerini taratarak WLD token kazanma çabasında.

Hükümet, bu durumun vatandaşlarının geniş bir kesimini ilgilendirdiğini ve kamu güvenliği sağlanması gerektiğini belirtiyor. Bu sebeple Kenya Hükümeti, finansal işlemlerle ilgili güvence verilene kadar Worldcoin’in faaliyetlerinin durdurulmasını talep etti. Bu talebe uymayanlar hakkında yaptırım uygulanacağı ifade edildi.

“Hükümet bu konuda, ‘WORLD COIN’ ve benzeri diğer tüm organizasyonların faaliyetlerini, kamunun bir risk altında olmadığını belgelene kadar durdurmayı talep etmektedir. Bu faaliyetlerin yayılmasını, yardım etmeyi veya bağlantılı olan kişi ve kuruluşlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacak.”

Worldcoin ile İlgili Gizlilik Kaygıları

Popüler kripto para projesi ChatGPT’nin kurucusu Sam Altman tarafından yaratılan Worldcoin, bir süre önce piyasaya sürüldü ve dünya genelinde ciddi eleştirilerin odağı oldu. En önemli ve en yaygın eleştiri ise gizlilik konusunda. Kullanıcıların irislerini taratarak WLD token kazanmasının, kişisel veri gizliliği konusunda endişelere yol açtığı belirtildi.

Merkeziyetsiz bir kimlik doğrulama konsepti üzerine kurulan Worldcoin, kendini gizlilik haklarını koruyan bir dijital kimlik projesi olarak nitelendiriyor. Ancak, yetkililer bu durumun tam tersini savunuyorlar.

OpenAI’ın kurucusu ve ChatGPT’nin geliştiricisi Sam Altman’ın liderliğindeki Worldcoin projesi, yaklaşık üç yıl süren geliştirme sürecinin ardından Temmuz ayında piyasaya sürüldü. Proje, kullanıcıların gerçek insan olduklarını, yani yapay zeka olmadıklarını kanıtlamaları karşılığında WLD token kazanmalarını sağlamak amacıyla tasarlandı.

Worldcoin projesi, bireylerin iris verilerini toplamak için Orb adı verilen ve insan gözbebeklerinden benzersiz bir tanımlayıcı oluşturan bir biyometrik doğrulama cihazını kullanıyor.

Ancak, Worldcoin’in bu hareketi gizlilikle ilgili ciddi endişelere neden oldu. Ancak Worldcoin, herhangi bir veriyi yerel olarak depolamadığını ve doğrulama sonrası bu verileri sildiğini belirtiyor. Şu anda dünya genelinde 200’den fazla Orb cihazı bulunuyor ve Worldcoin, yıl sonuna kadar 1.500 yeni Orb cihazını daha dünyanın çeşitli bölgelerine yerleştirmeyi hedefliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!