Ethereum Haberleri

Vitalik Buterin 2023 Ethereum (ETH) Hedeflerini Açıkladı!

Akıllı sözleşme protokolü Ethereum’un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, 2023 için neleri hedeflediğini açıkladı.

Kripto öncüsü, Twitter’da paylaştığı yol haritası diyagramında Ethereum’un “temel roll-up ölçeklendirme” kilometre taşına ulaşacağından umutlu olduğunu söyledi.

Buterin, bu kilometre taşının Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 4844’ün kullanıma sunulmasını içerdiğini söylüyor.

“EIP-4844, Ethereum’a kısa bir süre için işaret düğümünde kalıcı hale getirilecek veri ‘blob’larını kabul eden yeni bir işlem türü getirmektedir. Bu değişiklikler ETH’nin ölçeklendirme yol haritasıyla ileriye dönük olarak uyumludur ve bloblar disk kullanımını yönetilebilir tutmak için yeterince küçüktür.”

Buterin tarafından paylaşılan diyagrama göre EIP 4844, Ethereum’un önde gelen akıllı sözleşme platformunun saniyede 100.000 veya daha fazla işlem yapmasını amaçlayan dalgalanma olarak adlandırılan gelişiminin bir parçası.

ethereum haberleri
Kaynak: Vitalik Buterin/Twitter

Buterin ayrıca “temel roll-up ölçeklendirme kilometre taşının” roll-up’larda “eğitim tekerleklerinin kısmen çıkarılmasını” içerdiğini söyledi.

Roll-up’lar, işlemleri ETH’nin blok zincirinin dışında gerçekleştiren ancak işlem verilerini kaydeden çözümlerdir. İki tür roll-up, iyimser roll-up’lar ve sıfır bilgi (ZK) roll-up’larıdır. İyimser roll-up’lar otomatik olarak işlemlerin geçerli olduğunu varsayarken, ZK roll-up’ları zincir dışında hesaplamalar yapar ve ardından bir geçerlilik raporu sunar.

Buterin; eğitim tekerleklerini kısmen çıkarmanın, sahtekarlığa karşı korumalı veya geçerliliğe karşı korumalı bir şema çalıştırmayı içerdiğini söyledi.

ETH haber yazıldığı sırada 1.214 dolardan işlem görüyor. Piyasa değerine göre ikinci sıradaki kripto varlığı son 24 saatte %1,46 artış gösterdi. ETH güncel fiyatını görmek için tıklayın.

telegram 12

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!