Altcoin Haberleri

Terra’nın (LUNA) Çöküşüne; Eski FTX CEO’sunun Etkisi Olup, Olmadığı Araştırılıyor!

Federal ABD savcılarının, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in çökmüş kripto imparatorluğu ile stabilcoin ihraççısı Terra’nın (LUNA) çöküşü arasındaki potansiyel bağlantıyı araştırdığı bildiriliyor.

New York Times tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre stabilcoin TerraUSD’nin (UST) çöküşü sırasındaki satış emirlerinin büyük bir kısmı Bankman-Fried’in LUNA’ya karşı da bahis oynamış olan ticaret firması Alameda Research’ten gelmiş gibi görünüyor.

LUNA yasadışı yollardan etkilenmiş olabilir

Raporda, savcıların Bankman-Fried’in UST ve Terra fiyatlarını yasadışı yollardan etkilemiş olabileceği piyasa manipülasyonuna dair potansiyel kanıtlar aradıkları belirtiliyor.

Mayıs ayında, fiyatı düştüğünde LUNA arzının artmasına neden olan bir mekanizma aracılığıyla ABD dolarına sabitlenmesini sağlamak üzere tasarlanan UST çöktü ve algoritmik stabilcoin’in fiyatını 1 doların çok altına düşürerek Terra ve LUNA’yı da beraberinde aşağı çekti.

terra (luna) haberleri

UST ve Terra bir daha asla toparlanamadı. Dijital varlık ödünç verme platformları Voyager Digital, Celsius Network ve kripto hedge fonu Three Arrows Capital (3AC) dahil olmak üzere birçok kripto şirketi; Terra’nın dağılmasının ardından iflas başvurusunda bulunarak sektörü daha da zora soktu.

FTX, yerel varlığı FTX Token’ın (FTT) parçalanması ve firmanın müşteri para çekme işlemlerini durdurmak zorunda kalmasının ardından geçen ay iflas başvurusunda bulundu.

Ayı piyasasının ortasında Bankman-Fried, FTX kullanıcı hesaplarından Alameda’ya milyarlarca dolar değerinde fon aktararak müşteri varlıklarını yanlış kullanmakla da suçlanıyor. Bankman-Fried’a göre, kendisi bilerek herhangi bir fonu karıştırmamıştır.

Raporda, müfettişler zor durumdaki kripto değişim platformuna tam olarak ne olduğunu ve bunun Terra’nın çöküşüyle nasıl ilişkili olduğunu bulmak için daha derine inmeyi planladıkları için Bankman-Fried hakkındaki soruşturmanın hala ilk aşamalarında olduğu belirtiliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

telegram 12

En güncel kripto para haberleri için TwitterTelegramİnstagram ve Tiktok‘ta bizi takip edin.

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!