Kripto Borsa Haberleri

İki ABD Senatörü, Bankacılık Sektörünün Kriptoya Maruz Kalması Konusunda Endişeli!

ABD Senatörleri Elizabeth Warren ve Tina Smith geçen ay FTX’in patlamasının ardından bankacılık sektörünün kriptoya maruz kalması konusunda bir grup üst düzey ABD düzenleyicisinden yanıt talep etti.

Çarşamba günü, Massachusetts’ten bir Demokrat olan Warren ve Minnesota’dan bir Demokrat olan Smith, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) başkan vekili Martin J. Gruenberg, Para Birimi Komptrolörü Ofisi (OCC) başkan vekili Michael J. Hsu’ya bir mektup kaleme aldı.

Senatörler, düzenleyicilere kendi kurumlarının varlıkları ve geleneksel bankacılığın iç içe geçmesiyle ilgili riskleri nasıl değerlendirdiklerini soruyorlar.

“Neyse ki bankacılık sistemi FTX kaynaklı kargaşadan kurtuldu. Sektörün bankacılık sistemine erişim sağlama çabalarına ve banka düzenleyicilerinden federal tanınma ile gelen faydalara rağmen kripto şu ana kadar geleneksel bankacılık sistemiyle derinlemesine entegre olmamıştır. Bununla birlikte kripto firmalarının bankacılık sistemiyle daha önce anlaşılandan daha yakın bağları olabileceği görülüyor.

New York Times’ın bir haberine göre, Sam Bankman-Fried, FTX ve Alameda yöneticileri tarafından koordine edilen bir plan çerçevesinde FTX borsasından 10 milyar doları hortumlayarak kasasına koyan Alameda; Washington eyaleti merkezli Moonstone Bank’a 11,5 milyon dolarlık bir yatırım yaptı ve bu yatırım bankanın o zamanki değerinin iki katından fazlaydı.”

kripto borsa haberleri

Kripto faaliyetlerine dahil olan banka isimlerini istediler

Senatörler, düzenleyicilerden kendi yetki alanları altında kripto faaliyetlerine dahil olan belirli bankaların isimlerini vermelerini talep etmeye devam ediyor.

FTX, eski CEO Sam Bankman-Fried’in firmanın ticaret kolu Alameda Research’e milyarlarca dolar değerinde müşteri mevduatı ödünç vererek firmanın fonlarını kötü yönettiği suçlamaları nedeniyle geçen ay iflas başvurusunda bulundu.

Bankman-Fried’in 11 Kasım’daki istifasının ardından CEO’luk görevine John J. Ray III getirildi. Son iflas başvurularında Ray; borsanın tehlikeye atılmış sistemlerden, hatalı düzenleyici gözetimden ve “potansiyel olarak tehlikeye atılmış bireylerden” oluşan liderlikten muzdarip olduğunu söylüyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

En güncel kripto para haberleri için TwitterTelegramİnstagram ve Tiktok‘ta bizi takip edin.

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!