Altcoin HaberleriKripto Para Analizleri

Larry Summers: FTX’in Son Dönemde Yaşadığı Çöküşün Enron Skandalına Benziyor!

Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers, kripto türev borsası FTX’in son dönemde yaşadığı çöküşün Enron skandalına çok benzediğini düşünüyor.

Bloomberg’e verdiği yeni bir röportajda Amerikalı ekonomist, FTX’in çöküşünün muhtemelen kripto düzenlemelerinin karmaşıklığından ziyade “antik Roma’da yaşanan finansal skandallara kadar uzanan bazı çok temel finansal ilkelerle” ilgili olduğunu söyledi.

Enron, bir skandalın firma içinde karmaşık bir muhasebe dolandırıcılığı ağını ortaya çıkarmasının ardından 2001’in sonlarında iflas etmeden önce zirvede 60 milyar dolarlık bir değere sahip olan bir Amerikan enerji şirketiydi.

ftx

Raporlardan kesinlikle dolandırıcılık kokusu geliyor[FTX]

Summers hem Enron hem de FTX için şöyle diyor,

“Odadaki en zeki adamlar. Sadece finansal hatalar değil, raporlardan kesinlikle dolandırıcılık kokusu geliyor. Kimsenin nereden geldiğini tam olarak anlayamadığı büyük bir servet patlaması. Düzenleyici kurumların bundan iki ders çıkarması gerektiğini düşünüyorum: Birincisi, daha az ekonomist ve ortalıkta dolaşan birkaç adli muhasebeci daha olsaydı; bence bu ülkelerde ve şirketlerde neler olup bittiğini tespit etmemize yardımcı olurdu…

Diğeri ise bence finansa dokunan her şeyde, sorumluluk pozisyonunda olan herkesin her yıl sürekli olarak bir ya da iki hafta boyunca ofisten, telefonlarından, herhangi bir cihazdan ve sistemle bağlantıdan tamamen uzak durması gerektiğine dair bir kural koymalıyız. Bunun da bazı sorunların daha erken ortaya çıkmasına yardımcı olacağını düşünüyorum.”

FTX Miami Heat’in basketbol stadyumunun isim haklarına sahipti; ancak borsanın iflasının ardından takımın, şirketle bağlarını kopardığı bildirildi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

telegram 12

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!