Altcoin Haberleri

Tornado Cash’in Kurucu Ortağı Kefaletle Özgürlüğüne Kavuştu!

Tornado Cash’in kurucusu Roman Strom, ABD yetkilileri tarafından, Lazarus Group’a kara para aklama konusunda destek olmakla suçlanarak gözaltına alındı. Ancak kısa bir süre sonra kefaletle serbest kaldı.

Roman Storm’dan Gözaltına Tepki

Avukat Brian Klein, müvekkilinin kefaletle serbest bırakıldığını duyurdu, fakat kefalet bedeli hakkında bilgi vermedi. Klein, Strom’un bu gözaltı karşısında derin bir hayal kırıklığı yaşadığını belirtti.

Klein’a göre, ABD savcılarının takip ettiği “yeni hukuki yaklaşımlar”, yazılım geliştiricilerinin çalışmalarını olumsuz etkileyebilir.

tornado cash

2023’ün Ağustos ayında ABD otoriteleri, Strom ve diğer Tornado Cash kurucusu Roman Semenov’u yasadışı para transferleri ve yaptırımları ihlal etmekle suçladı. Tornado Cash hakkında, müşteri tanıma ve kara para aklamayı engelleme standartlarına uymadığı iddiaları bulunuyor.

Roman Semenov şu an için yakalanamadı. OFAC ise Semenov‘u yaptırımlar listesine aldı. FBI yetkilisi James Smith, Semenov’u bulma ve yakalama konusundaki kararlılıklarını vurguladı.

Tornado Cash’in diğer kurucu ortağı Alexey Pertsev de hukuki sorunlarla karşı karşıya. OFAC’ın yaptırım uygulamasından kısa bir süre sonra Amsterdam’da yakalanan Pertsev, yaklaşık 9 aydır hapis yatıyor.

Tornado Cash ve Lazarus Grubu Arasındaki Bağ

Resmi verilere göre, Lazarus Grubu’na bağlı kişilerin Tornado Cash ile yüz milyonlarca dolar aklama işlemi gerçekleştirdiği düşünülüyor. Tornado Cash üzerinden aklanan toplam varlık değeri 1 milyar doları aşıyor.

Başsavcı Vekili Nicole Argentieri, Tornado Cash gibi platformların suçluların kara paralarını aklamak için kullandığı araçlara dönüştüğünü belirtiyor. Argentieri, Tornado Cash’in yasadışı faaliyetlerden elde edilen gelirleri saklamak için bir araç olarak kullanıldığını vurguladı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!