Kripto Borsa Haberleri

SlowMist, Blockchain’de 3.770.000.000 Doların Üzerinde Kayıp Olduğunu Açıkladı!

Blockchain güvenlik firması SlowMist, geçen yıl merkezi olmayan ağlarda yüzlerce istismarın meydana geldiğini ve bunun milyarlarca dolar zarara yol açtığını açıkladı.

Güvenlik firması en son yıllık raporunda, kripto endüstrisinin geçen yıl 303 olayda 3,77 milyar dolarlık kayıp kaydettiğini ve bu rakamın 2021’de tanık olunan 9,79 milyar dolarlık kayıpla karşılaştırıldığında %61’lik bir düşüş olduğunu söyledi.

blockchain haberleri
Kaynak: SlowMist

SlowMist’e göre, merkezi olmayan finans (DeFi), NFT’ler ve çapraz zincir köprüleri gibi çeşitli blok zinciri sektörleri güvenlik ihlallerinin yükünü çekti.

“DeFi, çapraz zincir köprüleri ve NFT’ler dahil olmak üzere çeşitli ekosistemleri etkileyen toplam 255 güvenlik olayı yaşandı. Buna ek olarak, borsaları içeren 10 güvenlik olayı, halka açık zincirleri içeren 11 olay, cüzdanları içeren 6 olay ve diğer türlerde 21 olay meydana geldi.”

blockchain haberleri
Kaynak: SlowMist

Blockchain’de en büyük kayıpları BNB yaşadı

Blockchain güvenlik firması ayrıca, Ethereum’un (ETH) sektördeki hakimiyetine rağmen BNB blockchain’inin 2022 yılında DeFi alanındaki en büyük kayıpları yaşadığını söyledi.

“2022’de 183 büyük DeFi güvenlik olayı yaşandı ve bu da 2,075 milyar dolarlık kayıpla ya da yıl içindeki toplam kayıpların yaklaşık %55’iyle sonuçlandı.

Bu olaylar arasında BNB Chain’de yaklaşık 79 olay meydana geldi, toplamda yaklaşık 785 milyon dolarlık bir kayıpla sonuçlandı ve bu da onu en yüksek kayıplara sahip platform haline getirdi.

Ethereum’da yaklaşık 50 güvenlik vakası yaşandı ve toplam kayıp yaklaşık 528 milyon dolar olurken, onu yaklaşık 11 vaka ve yaklaşık 196 milyon dolarlık toplam kayıpla Solana takip etti.”

Rapora göre, zincirler arası köprülerdeki güvenlik olayları geçen yıl 1,21 milyar dolarlık kayba neden oldu.

SlowMist’e göre, NFT alanında saldırganlar varlık çalmak için kimlik avı, halı çekme ve sözleşme açıklarından yararlanma gibi çeşitli yöntemler kullandı. NFT güvenlik vakaları 2022 yılında yaklaşık 65,44 milyon dolarlık kayıpla sonuçlandı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!