Kripto Borsa Haberleri

SEC, Binance Davasından Sadece Bir Gün Sonra Coinbase’e Dava Açtı – Sırada Hangi Firma Var?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu hafta kripto para borsalarına yönelik denetimlerini sıkılaştırarak, Binance’in ardından Coinbase, Inc.’e dava açtı.

Düzenleyici, bir basın açıklamasında, Coinbase‘in platformunu yönettiğini ve borsa, aracı veya takas merkezi olarak kayıtlı olmadığını ifade etti.

Ayrıca, düzenleyici, ABD kripto para borsasını, staking programına ilişkin kayıtsız teklif ve menkul kıymet satışı nedeniyle eleştirdi.

coinbase haberleri

SEC, dava kapsamında Coinbase yöneticilerini suçlamamıştır.

SEC Başkanı Gary Gensler, “Coinbase’in menkul kıymetler yasalarına tabi olduğu halde, borsa, aracı ve takas merkezi işlevlerini bir araya getirerek ve yasadışı bir şekilde sunduğunu iddia ediyoruz.” dedi.

Gensler, bu işlevlerin menkul kıymetler piyasalarının diğer alanlarında ayrı olduğunu da belirtti.

SEC’nin Uygulama Bölümü Direktörü Gurbir S. Grewal, “Kuralları beğenmediğiniz veya farklı olanları tercih ettiğiniz için basitçe görmezden gelemezsiniz: yatırımcılar için sonuçlar çok büyük,” dedi:

“Şikayetimizde belirtildiği gibi, Coinbase, federal menkul kıymetler yasalarının ticari faaliyetlerine uygulanabilirliğinin tamamen farkındaydı, ancak kasıtlı olarak bunlara uymayı reddetti.”

Düzenleyici, şikayete göre, 13 kripto parayı menkul kıymet olarak nitelendirdi:

telegram 12

“İlgili dönemde Coinbase, yatırım sözleşmeleri ve dolayısıyla menkul kıymetler olarak sunulan ve satılan kripto varlıklarının alım satımını sağladı. Bu, SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH ve NEXO işlem sembolleri olan ve daha aşağıda detaylı olarak açıklanan kripto varlık menkul kıymetlerinin birimlerini içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir.”

Bu kripto paraların bazıları, SEC’in Pazartesi günü Binance’e karşı açtığı davada da menkul kıymetler olarak adlandırıldı.

Coinbase, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

SEC Denetimleri Sürüyor

Coinbase davası, düzenleyicinin Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya 13 suçlama ile dava açtığı günün hemen ardından geldi.

Binance Holdings Ltd. ve ABD’deki bağlı kuruluşları Pazartesi günü SEC tarafından kayıt dışı bir borsa olarak faaliyet göstermekten kayıtsız menkul kıymetler sunmaya kadar çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Coinbase, Mart ayında bazı ürünleri nedeniyle Wells bildirimi alındıktan sonra ABD düzenleyicisi ile devam eden bir anlaşmazlık yaşamaktadır.

Bir Wells bildirimi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun beş üyeli komisyonunun resmi suçlamaları önermeye hazır olduğunu gösterir.

SEC Başkanı Gary Gensler, borsaları kayıt olmaya çağırdı ve geçtiğimiz günlerde bu ay “çatışmalarla dolu” olma eğiliminde olduklarını söyledi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!