Altcoin Haberleri

Litecoin Fiyatı Neden Düşüş Yaşadı? İşte Detaylar

Litecoin’de üçüncü blok ödül yarılanması başarılı bir şekilde 2.520.000. blokta tamamlandı.

Litecoin, kripto para dünyasının en köklü projelerinden biri olup, daha önceden iki blok ödül yarılanması tecrübesi 2016 ve 2019 yıllarında yaşanmıştı. 2 Ağustos 2023’te 3. blok ödül yarılanması Litecoin (LTC) tarafından başarıyla gerçekleştirildi ve böylece madencilere verilen blok ödülü 12,5 LTC’den 6,25 LTC’ye düşmüş oldu.

Blok ödül yarılanmaları, genellikle ilgili kripto para biriminin uzun vadede değerini yükseltmesi beklenen tetikleyiciler olarak görülür. Ancak, LTC, üçüncü blok ödül yarılanmasının ardından değerini azaltmaya başladı. Sonuç olarak LTC fiyatı, son 24 saat içinde %3,1 düşüş göstererek 86,30 dolar seviyesine geriledi.

litecoin fiyat tahmini

Yarılanma, ağın 2.520.000 blok yüksekliğine ulaşmasıyla gerçekleşti. Litecoin’in geliştirme ekibi, ağda gerçekleşen üçüncü blok ödül yarılanmasını şöyle duyurdu:

“LITECOIN BLOK ÖDÜLÜ BAŞARIYLA YARIYA İNDİRİLDİ!”

Charlie Lee tarafından 2011’de oluşturulan Litecoin, blockchain ağlarının en yaşlılarından biridir. Litecoin (LTC), bir Bitcoin türevi olup Bitcoin ile önemli ortak yönleri taşır. Aslında, Bitcoin genellikle altın ile kıyaslanırken, Litecoin gümüşle benzerlik gösterir. Bundan dolayı, “Bitcoin altın ise, Litecoin gümüş” ifadesi popülerleşmiştir.

Son yarılanma ile Litecoin’deki (LTC) blok ödülü 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düştü. Litecoin’in toplam arzı ise 84 milyon LTC ile belirlenmiştir.

Blok ödül yarılanmasının ardından, topluluğun LTC fiyatında bir yükseliş beklentisi olmasına rağmen, tam tersi bir durum gerçekleşti. Son bir haftalık periyotta, Litecoin %5’e kadar değer kaybetti.

Litecoin’deki bu blok ödül yarılanması, “al rumor, sell news” (“söylentiyi al, haberi sat”) sözünün geçerliliğini kanıtlıyor olabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

DENİZ BÜŞRA

Kripto para sektörüne olan ilgim 5 yıl önce başladı ve bu süre zarfında derinlemesine bir bilgi birikimine ulaştım. Son 3 yılda ise bu alandaki tecrübelerimi ve analizlerimi blog yazıları aracılığıyla paylaşarak kendimi sürekli geliştirdim. Kripto dünyasının dinamik yapısı ve sürekli değişen trendleri, her gün yeni bir şeyler öğrenmemi ve bu bilgileri KriptoUp okuyucularıyla paylaşmamı sağlıyor!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!