ALTCOİNNEDİR?

SushiSwap (SUSHI) Nedir?

SushiSwap (SUSHI), DeFi alanında yeni olan popüler bir tokendir. DeFi ekosistemi ise finans dünyasında giderek daha önemli hale gelen bir blockchain uygulamasıdır. SushiSwap, kullanıcılara farklı likidite havuzlarına yatırım yapma fırsatı sunmaktadır.

Bu token, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan bir kripto para borsasıdır.
Görünümü ve işlevi ile SushiSwap özellikleri neredeyse Uniswap ile aynıdır. Uniswap protokolü ise, kripto para piyasasındaki en popüler Ethereum tabanlı DEX protokolüdür ve bazı yenilikçi özelliklere sahiptir. SushiSwap, ağ etkilerinin yarattığı teşvikler ve gelir paylaşımı yoluyla kullanıcıların çıkarlarını harekete geçirmek için tasarlanmış bir protokoldür.

SushiSwap İşlevleri

SushiSwap nedir sorusunu daha iyi cevaplandırabilmek için bu tokenin işlevlerinin ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu açıdan Uniswap / Yam / Compound / OpenZeppelin gibi diğer projelerden bazı kodlar ve lisansları almıştır. Akıllı sözleşmenin açıklamaları ise aşağıdaki şekildedir:

  • SushiToken: COMP / YAM oylama işlevine sahip bir token sözleşmesidir.
  • MasterChef: LP jetonlarını SUSHI çiftliğine yatırma işlemleridir.
  • SushiMaker: Gelirleri toplayıp, SUSHI’ye dönüştürme ve ardından SushiBar’a gönderme işlemlerini kapsamaktadır.
  • SushiBar: SUSHI’ye bahis yaparak daha fazla SUSHI kazanabilme fırsatlarıdır.
  • Migrator: MasterChef LP belirteçlerini Uniswap’tan SushiSwap’e aktarma işlemleridir.
  • GovernorAlpha + Timelock: Bileşikteki yönetim öğesidir.
  • UniswapV2: UniswapV2, taşıma sözleşmesinde küçük değişiklikler yapabilmeyi kapsamaktadır.

SushiSwap kullanmak ve MasterChef sözleşmesine LP jetonlarını yatırmaya başlamak için ise https://app.sushiswap.org adresindeki arayüz kullanılabilmektedir.

sushiswap
SushiSwap (SUSHI) Nedir? 1

SushiSwap Güvenli Mi?

SushiSwap kullanımı güvenli mi sorusu pek çok kişinin aklındaki sorulardan biridir. Özellikle geçen ay YAM DeFi deneyinde meydana gelen olaylardan sonra bu soru işaretleri daha fazla oluşmaya başlamıştır. Bilmeyenler için, iki günlük DeFi projesi Yam.Finance hızla popüler hale gelmiştir. Projede bir kod hatası meydana geldikten sonra, değerinin %99’undan fazlası ise kaybolmuştur. Bu durum birçok kişinin büyük kayıplara uğramasına neden olmuştur.

Duyuru öncesinde Yam.Finance’in piyasa değeri 500 milyon dolara ulaşmıştır. Yam.Finance, dolar fiyatını korumak için token arzının azaltıldığı bir ‘artan tarımsal üretim’ veya ‘gelir hasadı’ anlaşmasıdır. Ancak SushiSwap kodu henüz gözden geçirilmemiştir. İlk olarak, akıllı sözleşmenin, sözleşmeye güvenmesini sağlamak için profesyonelce gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu açıdan SushiSwap ekibi, sözleşmeyi gözden geçirmeleri için PeckShield, OpenZeppelin, Consensys, Certik ve Quantstamp’ı davet etmiştir. Bu açıdan, blockchain güvenlik şirketi Quantstamp’ın yakında SushiSwap’i denetleyeceği söylenmektedir.

SushiSwap ve UniSwap Farkları Nedir?

Pek çok insan, Bitcoin’in ve artan sayıda rızaya dayalı olmayan anlaşmaların, yazılım biçiminde yeni bir tür kamu malı olarak hizmet ettiğine inanmaktadır. Bu öğeler kolayca kopyalanabildiğinden ve küçük değişikliklerle yeniden kullanılabildiğinden, benzer öğeler arasında rekabet olması oldukça doğaldır. Ancak bunun sonucunda son kullanıcı için en iyi ürünü sağlayacağını varsayabiliriz. DeFi dünyasının Uniswap ekibine pek çok önemli gelişme borçlu olduğuna şüphe yoktur. Fakat hem Uniswap hem de SushiSwap’in daha da çok gelişeceği söz konusudur. Uniswap, AMM dünyasında yeniliğin ön saflarında kalabilir ve SushiSwap, topluluğun görmek istediklerine daha fazla odaklanan alternatifler sağlayabilir. Ancak benzer anlaşmalar arasında likidite tahsisi ideal değildir.

SUSHI Ödüllerinin Dağıtımı

SUSHI, likidite madenciliği yoluyla dağıtılmaktadır. SUSHI kullanımı ise, belirli Uniswap havuzlarına likidite sağlayanların kullanabildiği tokenleri kapsamaktadır. Gelecekte, bu kişiler SushiSwap ipotek sözleşmesine Uniswap LP jetonları yatırarak SUSHI kazanmaya başlayabilirler. SUSHI piyasasına likidite sağlanmasını teşvik etmek için, SUSHI-ETH havuzu ikramiyesinin iki katı ödenmiştir. Platformun lansmanından kısa bir süre sonra, SUSHI seçmenleri oy kullanarak başka tahsis havuzları eklemiştir. Ethereum’a tahsis edilen SUSHI bonusu 10.750.000’dir. İlk dağıtımın ilk iki haftasından sonra ise ipotek sözleşmesindeki likidite jetonları SushiSwap sözleşmesine aktarılacaktır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!