Bitcoin Haberleri

Balinaların Bitcoin Açlığı: Büyük Yatırımcılar Neden BTC’ye Yöneldi?

Mayıs ayından bu yana, en az 100 BTC’lik bir varlığa sahip olan cüzdan adresleri 27.755 BTC daha ekledi.

Bu alımlar sonucunda, en az 100 BTC içeren Bitcoin cüzdan adreslerinin sayısı yaklaşık 16.000’e çıktı. Bu cüzdanlar toplamda 11,5 milyon BTC’ye sahip ve geçtiğimiz 12 haftada ekstra olarak 28.000 BTC daha satın aldılar.

BTC‘nin yılın ilk yarısında 30 bin doların üzerine çıkan fiyatı ile birlikte, büyük balinalar ve uzun vadeli yatırımcılar da BTC alımlarını artırdılar. Özellikle BlackRock, Invesco, VanEck ve diğer önde gelen finansal kuruluşların ABD’de spot Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulunmaları, piyasadaki iyimserlik hissini artırdı.

Kripto Para Piyasasında Son Yükseliş Eğilimi

Kripto para analiz platformu Santiment‘e göre, en az 100 BTC’ye sahip olan cüzdanların sayısı 15.870’e ulaştı. Bu cüzdanlar, son üç ayda toplamda 27.755 BTC ekledi ve şu an Bitcoin’in toplam arzının yaklaşık %60’ını, yani 11,5 milyon BTC’yi elinde bulunduruyorlar. Bu miktar yaklaşık 334 milyar dolarlık bir değere denk geliyor.

bitcoin grafik
en az 100 btc tutan bitcoin adresleri. kaynak: santiment

Santiment’in verilerine göre, balinaların son Bitcoin biriktirme hamlesi, Mayıs ayında Bitcoin’in fiyatının 27 bin dolar civarında olduğu dönemde başladı. Bu trend Haziran ve Temmuz aylarında daha da güçlendi.

Haziran ayında BlackRock ve diğer büyük finans kurumlarının Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulunmaları ve Ripple’ın SEC ile yaşadığı davada büyük bir zafer kazanması, BTC biriktirme trendini etkiledi.

Ancak, BTC‘nin fiyatı 25 bin doların altına düştüğü ve ABD’de bankacılık krizi yaşandığı Şubat ve Mart aylarında bu balinaların daha fazla BTC biriktirdiği görülüyor.

Bitcoin Toplama İsteği

Dünya’nın en büyük varlık yönetim firmalarından biri olan ve 10 trilyon dolarlık varlık yöneten BlackRock’ın, 15 Haziran’da SEC’ye spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunması, yatırımcıların daha fazla BTC toplamasına sebep oldu. Bu durum, BlackRock‘ın yatırımcılara BTC konusunda güven verdiğini gösteriyor.

Balinalar ve köpek balıkları, 15 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında toplamda 71.000 BTC topladılar. Yatırımcıların BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusuna bu kadar olumlu bakmalarının nedeni, önde gelen varlık yönetim firmasının bugüne kadar SEC’ye yaptığı 576 başvurudan sadece birinin reddedilmiş olması olabilir.

Piyasada en az 155 gündür olan uzun vadeli yatırımcılar da 2023’ün ilk yarısında büyük miktarda BTC alımı gerçekleştirdiler. Bu alımlar sonucunda, uzun vadeli yatırımcıların sahip olduğu BTC miktarı, 14,52 milyon BTC ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!