Altcoin Haberleri

Kenya’da Worldcoin Ofisi’ne Şok Baskın: İşte Bu Olayın Arkasındaki Gerçek Sebep

Nairobi‘nin bir deposunda geçtiğimiz hafta sonu polis tarafından düzenlenen baskında çeşitli resmi makamların yetkilileri de yer aldı. Güvenlik güçleri, kripto para projesi Worldcoin’in biyometrik veri saklama amacıyla kullanılabileceği düşünülen ekipmanlara el koymuş durumda.

Kenya Hükümeti, Worldcoin’in Operasyonlarını Durdurdu

Kenya hükümeti, Worldcoin’in ülkede yürüttüğü WLD token kaydı ve dağıtım faaliyetlerini askıya almıştı. Soruşturma altında olan Worldcoin projesi, merkezi olmayan bir kimlik doğrulama sistemine dayalı, ve botlarla insanları ayırmayı hedefliyor.

Worldcoin, Temmuz ayında piyasaya sürülerek, Proof-of-Person (Kişi Kanıtı) metodunu kullanarak gelir eşitsizliğiyle mücadele etmeyi ve gizliliği sürdürmeyi taahhüt ediyor.

worldcoin haberleri

Biyometrik Doğrulama Tartışmaları ve Gizlilik Endişeleri

Worldcoin’in “Orb” adı verilen biyometrik doğrulama cihazları aracılığıyla kişilerin göz bebeklerini taraması, kişilere WLD token ödülleri verilmesi, projeyi oldukça tartışmalı kılıyor. Worldcoin’in kurucusu Sam Altman, biyometrik verilerin depolanmadığını belirtse de, bu durum gizlilik konusunda endişelere sebep oldu.

Nairobi’deki Worldcoin ofisinden alınan ekipmanlar, analiz ve incelemeler amacıyla Ceza Soruşturmaları Müdürlüğü’ne taşındı. Veri Koruma Komisyonu Ofisi (ODPC) Yetkilisi Immaculate Kassait, Worldcoin’in niyetlerinin açık olmadığına dair uyarılarda bulundu.

Kenya Hükümeti, Worldcoin’in Yasal Olmadığını İlan Etti

Kenya Sermaye Piyasası Kurumu, Worldcoin’e karşı uyarılarda bulundu, kullanıcılarına projesinin ülkede yasal olarak işlemediği hakkında bilgi verdi. Worldcoin, faaliyetlerinin Kenya yasalarına uygun olduğunu savunsa da, hükümet kayıtlı olmadığını açıkladı.

Worldcoin, Afrika’daki büyümesini, ülkede kripto paralara olan ilgi nedeniyle Kenya‘da başlattı. İngiltere, Almanya, İspanya ve Japonya gibi ülkelerde de etkin. Ayrıca, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin veri koruma otoriteleri, Worldcoin’in kişisel veri koruma yasalarını ihlal etmediğinden emin olmak amacıyla soruşturmalar başlattı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!