Altcoin Haberleri

Curve Finance Hack’inde Kaçırılan Fonlar: Kurtarılan Miktar Ne Kadar?

Curve Finance, Hacker’larla yapılan anlaşmanın süresi dolunca, geri kalan fonları bulup getirenlere özel bir %10’luk ödül programını resmen yürürlüğe koydu.

Devasa bir güvenlik ihlali yaşayan merkeziyetsiz kripto para borsası Curve Finance, kısa süre önce 73,5 milyon dolar değerinde kripto paranın hackerlar tarafından çalınmasının ardından, saldırganların %73’ünü, tam olarak 52,3 milyon dolarlık kısmını iade ettiğini duyurdu.

Fakat Curve Finance‘ın hala kurtarmak istediği 19,7 milyon dolarlık kısmı bulunuyor. Bu yüzden şirket, bu miktarı bulup getirene özel bir %10’luk ödül programını başlatma kararı aldı.

Pazartesi günü, blockchain güvenlik şirketi PeckShield, Curve Finance’in yaşadığı güvenlik ihlalinde toplamda 73,5 milyon doların çalındığını doğruladı. Şirket şimdi, kalan 19,7 milyon dolarlık kısmın peşinde.

curve finance

Curve Finance Hack Olayında En Son Neler Oldu?

30 Temmuz 2023’te, Ethereum Virtual Machine’in Vyper programlama dilinin bir sürümünü kullanan Curve Finance’in dört havuzuna yapılan saldırı, Metronome, Alchemix ve Ellipsis gibi diğer merkeziyetsiz finans protokollerine de sıçradı.

3 Ağustos’ta, hacker’lara bir zincir üstü mesaj göndererek, çalınan fonların geri dönmesi halinde %10’luk bir hata ödülü sunacaklarını ifade eden Curve Finance, 6 Ağustos 2023’e kadar yasal işlemleri durduracağını açıkladı.

Curve Finance, eğer teklif kabul edilmezse, halka açık bir çağrı başlatacağını ve mahkemede hacker’ların kimliğini bulmaya yardımcı olan kişiye %10 hata ödülü vereceğini belirtti.

Saldırganlardan biri, bu teklifin ardından yanlış cüzdana para gönderilmemesi için resmi cüzdan adreslerinin onaylanmasını talep etti ve 4.819 ETH değerinde 8,9 milyon doları Alchemix’e iade etti.

Curve Finance Hata Ödülleri Programı Genişletiliyor

Curve Finance, geçtiğimiz hafta sonu, büyük bir kısmını saldırganlardan geri aldığı fonları, etkilenen protokollere geri gönderdi. Blockchain güvenlik şirketi PeckShield, hackerların Alchemix’e 22 milyon dolar değerindeki varlıkları ve JPEG’ye 10,1 milyon dolar değerinde WETH’i iade ettiğini duyurdu.

telegram 12

Ayrıca, beyaz şapkalı hacker’lar, Alchemix’ten çaldıkları 13 milyon dolarlık fonları ve Metronome protokolüne daha önce gönderilen 5,4 milyon dolara ek olarak 1,4 milyon doları geri gönderdi. Sonuç olarak, hackerlar çaldıkları fonların %90’ını geri verdi ve geri kalan %10’luk kısmı hata ödülü olarak aldı.

Her ne kadar Curve Finance, kalan fonları kurtarmak için %10’luk halka açık bir ödül programı başlatsa da, eğer hacker’lar fonların tamamını iade ederse, bu teklifin geçersiz olacağını açıkladı. Bu durum, kripto güvenliği ve etik hacking alanında önemli bir örnek teşkil etmektedir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!