Kripto Para Haberleri

SEC Tarafından Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırılan Kripto Paralar: İşte Tam Liste!

SEC tarafından menkul kıymet olarak nitelendirilen kripto paraların izlenmesi gereken veriler, artık CoinGecko‘nun son zamanlarda başlattığı yeni bir sayfada erişilebilir hale geldi.

CoinGecko, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından belirlenen 48 farklı kripto para birimini, bu kategoride olarak sınıflandıran bir sayfa oluşturdu. Bu kripto paraların toplam değeri şu anda 91 milyar dolar olup, toplam piyasa değeri 1,21 trilyon dolar olduğundan, bu değer, piyasa genelindeki toplam değerin yüzde 7,5’ini oluşturuyor.

sec

Yeni bir endeks oluşturan CoinGecko, SEC tarafından menkul kıymet olarak belirlenen kripto paraların takibini kolaylaştırıyor. Bu endekste, Binance Coin (BNB) 37 milyar dolarlık piyasa değeriyle zirvede yer alıyor ve ardından Cardano (ADA), Solana (SOL), Tron (TRX) ve Polygon (MATIC) gibi diğer önemli kripto paralar geliyor. Bahsedilen bu beş kripto paranın toplam değeri, listedeki 45 kripto paranın toplam değerinin yüzde 75’inden fazla.

Bu yeni endeks, SEC’in Binance ve Coinbase‘e karşı Haziran ayında dava açmasının bir yankısı olarak geliştirildi. ABD menkul kıymet düzenleyicisi, bu iki borsayı farklı yasaları ihlal etmekle ve kayıt dışı menkul kıymet ürünleri sunmakla suçluyor.

CoinGecko’nun endeksinde, şu anda endekste yer almayan Locke (LOCKE), Beaxy Token (BXY), Ducat (DUCAT) ve Paragon (PRG) gibi bazı projelerin eksik olduğuna dikkat çekilmelidir. Ayrıca Bitcoin (BTC) de listede bulunmuyor, çünkü SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin‘in emtia olarak değerlendirilebilecek tek kripto para olduğunu öne sürmüştü.

SEC tarafından menkul kıymet olarak tanımlanan kripto paraların tam listesi şu şekildedir: “BNB, ADA, SOL, TRX, MATIC, TON, BUSD, ATOM, ICP, FIL, NEAR, ALGO, SAND, AXS, MANA, FLOW, CHZ, BTT, DASH, NEXO, LUNA, USTC, AMP, OMG, POWR, COTI, XYO, VGX, KIN, LCX, RLY, MNGO, RGT, DDX, LBC, NGC, MIR, DRGN, KROM, SALT, DFX, TKN, IHT, HYDRO, HEX, EMAX, PLS, FTT.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!