Altcoin HaberleriKripto Borsa Haberleri

FTX’te Yaşanan Skandal Duyuruldu: Bu Altcoin’lerin Fiyatı Botlar Tarafından Yükseltilmiş

Forbes tarafından paylaşılan bir analiz, belirli kripto paraların değerlerinin ve sosyal medya etkileşimlerinin bir bot kuvveti tarafından manipüle edildiğini ortaya koyuyor.

FTX’te bot hamlesi

FTX, bir zamanlar dünyanın en büyük kripto para platformlarından biri iken, çöküşü ile birlikte dikkat çeken detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bu detaylardan biri, Alameda Research‘in işlem gerçekleştirdiği bazı kripto para birimlerinin fiyatlarının botlar aracılığıyla artırıldığı bilgisi.

Botların Kripto Para Fiyatlarını Artırma Eylemi

Network Contagion Research Institute (NCRI) tarafından oluşturulan ve Forbes’ta paylaşılan bir çalışma, bir bot ağı tarafından bazı kripto para birimlerinin değerlerinin yapay olarak yükseltildiğini gösteriyor. Forbes’ta paylaşılan rapor, bu botların Alameda Research‘in işlem yaptığı kripto para birimlerinin değerlerini yükseltmek amacıyla kullanıldığını belirtiyor.

ftx haberleri 1

Alameda Research, FTX gibi Sam Bankman-Fried tarafından kurulan bir kuruluştu. Network Contagion Research Institute (NCRI) raporu, 18 kripto para biriminin, FTX’in resmi X hesabı üzerinden duyurulduktan sonra önemli değer kazanımları yaşadığına işaret ediyor.

Ancak, Network Contagion Research Institute’nin bu bot ağı için doğrudan FTX veya Alameda Research’i suçlamadığını belirtmek gerekiyor.

Bir zamanlar en büyük kripto para borsaları arasında yer alan FTX, müşteri fonlarının yanlış kullanılmasının sonucu olarak milyarlarca dolarlık bir bilanço açığı oluşmuş ve bu yüzden para çekme isteklerini karşılayamamış ve 2022 Kasım ayında iflas etmiştir.

Botlar Hangi Kripto Paraların Değerlerini Manipüle Etti?

Raporda, botların etkinlikleri sonucunda BOBA, GALA, IMX, RNDR ve SPELL gibi kripto para birimlerinin değerlerinin önemli oranda yükseldiği belirtiliyor. Botların gerçekleştirdiği paylaşımların ardından, bu kripto paraların FTX’de listelenmesinin sonucunda %30’a varan değer artışları yaşanmış.

Network Contagion Research Institute, bu kripto para birimlerinin piyasa algısının botlar tarafından planlı bir şekilde manipüle edildiğini belirtti.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!