Bitcoin Haberleri

ABD’nin Kredi Notu Fitch Tarafından Düşürüldü: Bitcoin için Yeni Bir Fırsat mı?

“Big Three” den biri olan önde gelen kredi derecelendirme ajansı Fitch, ABD’nin kredi notunu düşürdü. Bitcoin için bu durum ne ifade ediyor?

Artan ulusal borç ve siyasi çıkmazlar sebebiyle Fitch, ABD’nin kredi notunu bir kademe düşürdü. Bu durum, Bitcoin’in değerini önemli ölçüde artırabilir. Fitch, ABD’nin kredi notunu AAA’dan AA+’ya indirdi. Bu, ABD’nin kredi notunun tarihinde sadece ikinci kez düşürüldüğü anlamına geliyor.

fitch

Tarihi Bir Adım: ABD’nin Kredi Notu İkinci Kez Düşürüldü

Associated Press’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Bu karar, yükselen siyasi bölünmeler ve Washington’un sürekli fikir ayrılıkları yaşadığı harcamalar ve vergiler konusundaki durumu, ABD vergi ödeyen vatandaşlar için potansiyel bir mali yüke dönüştürüyor. Kredi notunun düşmesi, uzun vadede ABD hükümetinin borçlanma maliyetlerini artırabilir.”

Diğer taraftan, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Fitch’in derecelendirmesini “keyfi ve demode” olarak nitelendirdi. JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, ABD’nin not düşüşünü “saçmalık” olarak tanımlayıp göz ardı edilmesi gerektiğini belirtti.

Fakat, “Big Three” içerisinde yer alan Fitch’in bu adımı, Bitcoin açısından oldukça kritik bir olaya işaret ediyor: ABD dolarının artık kendini internet ve gerçek piyasa rekabetine karşı savunması gerekiyor.

Doların Gücünü Kaybetmesi Bitcoin’in Cazibesini Yükseltiyor

Global çapta yaşanan ekonomik zorluklar sonucunda, Bitcoin’in gücü her geçen gün artıyor. Merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için yaptığı hamleler Bitcoin’i hedefine doğru ilerletiyor. Çünkü BTC, tasarruf sahiplerine ve yatırımcılara sınırlı arzı olan, deflasyoner bir para birimi sunuyor.

Tarihsel trendleri izleyen yatırımcılar ve kamu politikası uzmanları, gelecek on yıl boyunca, ABD doları arzındaki mali ve parasal genişlemenin hızla artacağını tahmin ediyorlar.

Önümüzdeki beş yıl içinde ABD Hazine tahvillerinin Bitcoin’den daha fazla getiri sağlayacağına dair bir inanç var mı? Belki önümüzdeki birkaç gün, hafta veya ay için bu mümkün olabilir. Ancak 2028 ve 2030 yıllarında durum ne olacak?

telegram 12

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!