Altcoin Haberleri

Sam Bankman-Fried, FTX’i Kurtarmak İçin Kripto Piyasasının Çökmesine Göz Yumdu!

Gözden düşen kripto kurucusu Sam Bankman-Fried’in, başarısız borsası FTX’i kurtarmak için son bir çabayla Kasım ayında dijital varlık piyasalarını bozmaya çalıştığı bildirildi.

Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre kaynaklar; Signal grubunda Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun, Bankman-Fried’e dünyanın en büyük USD’ye sabitlenmiş stabilcoin olan Tether’i (USDT) isktirarsızlaştırmaya çalışmayı bırakmasını söylediği mesajların ortaya çıktığını söyledi.

Zhao’nun şunları söylediği bildirildi:

“Sabit paraları düşürmeye çalışmayı bırakın. Ve hiçbir şey yapmayın. Şimdi durun, daha fazla zarar vermeyin.”

ftx haberleri

“Borsa koordinasyonu” başlıklı Signal sohbetinde Tether’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, Tron’un kurucusu Justin Sun ve Kraken’in kurucu ortağı Jesse Powell’ın yer aldığı bildirildi.

FTX’in ticaret kolu, USDT’nin sabitlenmesini sabote etmeye çalıştı

Kaynaklara göre Ardoino, FTX’in ticaret kolu Alameda Research’ün USDT’nin dolar sabitlemesini sabote etmeye çalıştığına dair endişelerini dile getirmişti.

10 Kasım’da FTX’in patlamasıyla ilgili haberler gelişirken USDT 0,89$’a kadar düştü. İçeridekiler, Alameda’nın piyasa çapında bir satışa neden olarak büyük ölçüde değişken kripto varlıkları cinsinden olan yükümlülüklerini azaltmaya çalıştığına inandıklarını söylediler.

Raporda ayrıca Alameda’nın 250.000 USDT’yi diğer stabilcoin USD Coin (USDC) ile takas ederek Tether’in değerini düşürmeye çalışmış olabileceği de belirtildi. Nispeten küçük bir takas olduğu açık olsa da; Changpeng Zhao’nun miktarın değil, işlemlerin sıklığının sorun olduğunu çünkü çok sayıda siparişin USDT üzerinde ezici bir satış baskısı yaratabileceğini ve fiyatı düşürebileceğini söylediği bildirildi.

Bankman-Fried Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada iddiaları reddetti.

“İddialar saçma… Bu büyüklükteki işlemler Tether’in fiyatlandırması üzerinde önemli bir etki yaratmayacaktır ve bildiğim kadarıyla ne ben ne de Alameda, Tether’i ya da diğer sabit coinleri kasıtlı olarak düşürme girişiminde bulunmadık. Geçtiğimiz yıl çok sayıda hata yaptım ama bu onlardan biri değil.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

En güncel kripto para haberleri için TwitterTelegramİnstagram ve Tiktok‘ta bizi takip edin.

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!