Kripto Borsa Haberleri

FTX Kripto Borsası’nın İflasının Ardından CEO’suna Yöneltilen Yeni Suçlamalar Gündemde: İşte İlk Ayrıntılar

Eski FTX Kripto Borsası CEO’su Sam Bankman-Fried, Adalet Bakanlığı tarafından müşteri fonlarını usulsüz kullanma iddiasıyla gözaltına alındı.

Pazartesi günü ortaya konan iddialara göre Bankman-Fried, FTX müşteri mevduatlarından yasa dışı yollarla paraları sıyırarak 2022 ABD ara seçimleri öncesi 100 milyon doların üzerinde siyasi kampanya bağışında bulunmuş.

İddialara göre Bankman-Fried, FTX’in finansal açığından haberdardı ve bu durumu kendi avantajına kullanarak mali sorunları derinleştirdi. FTX’in 2022’deki finansal çöküşüne rağmen, Bankman-Fried elde ettiği bu fonları özel yatırımlar ve bağışlar için kullanmaya devam etti.

sam bankman-fried

Adalet Bakanlığı, Bankman-Fried’ın siyasi bağışlarıyla kripto para düzenlemelerine etki etmeye çalıştığına inanıyor ve bu bağışların hem Demokratlara hem de Cumhuriyetçilere yapıldığını belirtiyor.

DOJ‘a göre Bankman-Fried, FTX’in sorunsuz bir şekilde faaliyet göstermesi için yasa ve düzenlemeleri etkilemeye çalıştı. Jane Street‘de trader olarak çalışmış ve MIT mezunu olan Bankman-Fried, başlangıçta yalnızca Demokrat Parti’ye bağış yaptığını iddia etti, fakat FTX’in finansal sorunlarından sonra Cumhuriyetçilere de bağışta bulunduğunu itiraf etti.

2022’nin sonunda DOJ, Bankman-Fried hakkında sekiz suçlama getirdi. Savcılar daha sonrasında ek suçlamalar ekledi, fakat Bankman-Fried’ın avukatları bu ek suçlamaların yasal olarak dayanıksız olduğunu belirtti.

Savcılar, Bankman-Fried hakkındaki bağış suçlamalarını “Bahamalar’la yapılan anlaşma” nedeniyle geri çekti, ancak DOJ bu suçlamaları yakın zamanda yeniden gündeme getirdi.

Bankman-Fried, Tanıkları Tehdit Ettiği İddiasıyla Tutuklandı

Geçtiğimiz hafta, ABD Bölge Hakimi Lewis Kaplan, Bankman-Fried’ı tanıkları tehdit ettiği iddiasıyla yeniden gözaltına aldı. Hakimin bu kararı, DOJ’nin Bankman-Fried’ın kefalet talebini reddederek onu tekrar tutuklama talebinde bulunmasının ardından geldi.

Bu olayın ardından, savcılar Bankman-Fried‘ın eski Alameda Research CEO’su Caroline Ellison‘ın günlüklerini medyaya sızdırmasının tanıkları tehdit ettiğini iddia etti. DOJ, bu hareketin yaklaşan duruşmayı etkileme çabası olduğunu belirtti.

telegram 12

Bankman-Fried‘ın duruşmasının Ekim ayında başlaması bekleniyor. Eğer bu suçlamalar doğrulanırsa, kripto para dünyasında büyük bir skandalın içinde olabiliriz. Bankman-Fried ve FTX kripto topluluğunda önemli figürlerdi. Bu durumun sonucunu ve kripto endüstrisinin nasıl tepki vereceğini görmek için bu süreci yakından izlemekte fayda var. Bu skandal, kripto para regulasyonları hakkındaki tartışmaları da etkileyebilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!