Bitcoin Haberleri

Bitcoin (BTC) Grafiğinde Eşsiz Bir An: Golden Cross Formasyonu Ne Anlatıyor?

Son zamanlarda Bitcoin grafiğinde dikkat çeken bir olay yaşandı: 200 günlük aralıkta golden cross (altın kesişim) formasyonu oluştu. Bu, Bitcoin tarihinde sadece iki kez gözlemlenen bir olaydır ve her seferinde Bitcoin (BTC), tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak boğa sezonunu başlatmıştır.

Son beş günlük düşüş trendinin ardından Bitcoin, Pazartesi günü erken saatlerde 29.000 ila 29.100 dolar arasında işlem gördü. Ancak Mart ve Haziran aylarındaki yükselişlerle birlikte, Bitcoin grafiğinde yükseliş formasyonu ortaya çıktı.

Bitcoin‘in fiyat dalgalanmaları geçtiğimiz hafta sonu tarihin en düşük seviyelerine indi. Kripto para piyasası yüksek fiyat dalgalanmaları ile tanınmasına rağmen, Bitcoin’in fiyat hareketliliği bile altın fiyat dalgalanmalarından daha düşük seviyelere düştü.

Bitcoin’deki hareketli ortalamaların değişmeye başlaması da dikkat çekiyor. Nitekim, Bitcoin’in 50 günlük ortalaması kısa bir süre önce 200 günlük hareketli ortalamayı aştı, analistler bunu golden cross olarak nitelendiriyor.

btc grafik
kaynak: fxstreet

Bitcoin Grafiğinde Nadir Görülen Golden Cross Oluştu

Golden cross, teknik analizin bir parçası olarak yükseliş formasyonu olarak kabul edilir. Bu formasyon, bir varlığın en son fiyat hareketlerinin 200 günlük ortalamadan ayrıldığını ve piyasanın alt fiyat seviyelerine doğru ilerlediğini işaret eder.

Bitcoin (BTC) grafiğinde 50 günlük ağırlıklı ortalama, 2022’nin Kasım ayından bu yana 200 günlük hareketli ortalamaya yakın hareket ediyordu. Ancak 4 Ağustos’ta 50 günlük hareketli ortalama, 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktı.

Bu durum, Bitcoin‘de yalnızca iki kez meydana geldi. 4 Ağustos’taki formasyon, Bitcoin tarihindeki üçüncü golden cross olarak kaydedildi. Peki, bu ne anlama geliyor?

Boğa Sezonu Sinyali mi?

Daha önce Bitcoin’de yaşanan golden cross formasyonları, bu lider kripto paranın tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasından bir süre önce gerçekleşti. İlk olarak 2016’da, ikincisi ise 2019’da ortaya çıktı.

2016’nın başlarında oluşan golden cross, 2016-2017 boğa sezonunun başlamasına işaret etti. 2019’daki olay ise 2020-2021 boğa sezonunu tetikledi. Eğer 4 Ağustos 2023’teki golden cross yeni bir boğa sezonu sinyali ise, Bitcoin’in birkaç ay içinde yeni bir ralli başlatması olasıdır.

Yatırımcılar için bu, BTC biriktirme stratejilerini planlamak için hâlâ zaman olduğu anlamına gelir. Önceki golden cross olayları, Bitcoin fiyatının döngüde en düşük seviyelere yaklaştığında gerçekleşti, 2016 ve 2019’da dip fiyatlar birkaç ay öncesindeydi.

2023 yılında Bitcoin fiyatında önemli bir yükseliş yaşanmasına rağmen, fiyat hâlâ tüm zamanların en yüksek seviyesinin %50 altında. Bu durum, pazarda potansiyel büyüme fırsatlarının hâlâ var olduğunu gösteriyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!