Altcoin Haberleri

Coinbase Yatırımcısı Tan, Başarı Hikayesini Anlattı: İnan ve Başar!

Coinbase’in dün halka arz edilmesi başta ABD olmak üzere birçok ülkede ciddi şekilde ses getirirken, 10 yıllık Bitcoin ve büyüme hikayeleri ortaya çıktı.

Bu hikayelerden belki en önemlisi, en çok ilgi çekeni ise Initialized Capital girişim sermayesi şirketinin kurucusu olan ve tam 8 yıl önce Coinbase’e yatırım yapan, Garry Tan’ın hikayesi…

Coinbase’in halka arz edilmesiyle birlikte kendi hikayesini Youtube kanalında kısa bir videoyla anlatan Tan, CEO Brian Armstrong ile tanışmasını ve Bitcoin ile Coinbase’de nasıl gelecek gördüğünü anlatıyor.

İşte 2012’deki 300 bin dolarlık yatırımı bugün 2.4 milyar dolar değere ulaşan Garry Tan’ın kendi ağzından hikayesi:

“8 yıl önce bir şirketin kurucusuyla tanıştım ve onun şirketine 300 bin dolarlık yatırım yaptım. Şimdi o yatırımım 2.4 milyar dolar değerinde…

’40 milyar dolarlık şirkete ‘Hayır’ dedim’

Bu şirket Coinbase ve şu anki piyasa değeri 100 milyar dolar. Bu, benim hayatımda yaptığım en iyi yatırımdı. Bundan önce hatalarım da oldu tabii ki… 40 milyar dolarlık bir şirketten kurucu ortak olmam yönünde yapılan teklife ‘Hayır’ dedim ve bana 200 milyon dolara mâl olacak bir hata yaptım. Ama benim için üzülmeyin! Sonuçta 100 milyar dolarlık bir şirketin ilk yatırımcılarından biri olmayı da başardım.

Silikon Vadisi çılgın bir yerdi ve bu benim 2 milyar dolarlık başarı hikayem…

coinbase marketi altcoin

‘Brian Armstrong bana 0.05 BTC yolladı’

2012 yılının Mart ayında, Brian Armstrong, bana o zamanki startup’ı Bitbank aracılığıyla 0.05 Bitcoin göndermişti. Aslında fikri çok basitti. İnsanların kolayca Bitcoin alıp satabileceği ve tutabileceği bir yer yaratmak. Bunu test etmek istiyorduk.

Daha sonra şirketin adı Coinbase oldu. O dönem Bitcoin’in piyasa değeri 1 milyar doların altındaydı. Şimdi ise 1 trilyon doların üzerinde…

telegram 12

Brian’dan 0.05’lik Bitcoin’i aldıktan sonra bana “Kurucu ortak olmak isteyen bir mühendis tanıyor musun?” dedi. O zaman bu teklifi kabul edenler bugün milyar dolar sahibi olacaktı.

‘Neye inanıyorsan başkalarının da inanmasını sağla’

Ben de ona yazdığım cevapta şunu dedim:

‘Belki şu anda sen bu doğru kişileri tanıyorsun ama o kişiler başka işlerle uğraşıyorlar. Onlara, senin teklifinin çok daha büyük olduğunu göstermen, onları buna inandırman gerek. Senin bu sektöre, bu ürüne olan inancını onlara aktarman gerek’

O dönem, kimse ama gerçekten kimse Bitcoin’e inanmıyordu. Bırakın bir kurucu ortak bulmayı, yatırımcı bulmak bile çok zordu. Birçok kişi ‘Hayır’ dedi ama ben ‘Evet’ cevabını verdim.

Benim Brian’a olumlu cevap vermemdeki en önemli sebeplerden biri, problemi bilmemdi. Bitcoin alıp satmak çok zordu. Mt. Gox’ta bunu hepimiz görüyorduk. Korkunç bir deneyimdi. Birçok şey çok yanlıştı.

‘Fiat paraların çökeceğini biliyordum’

İkinci olarak fikri de beni ikna etmişti. Fiat paraların çökeceğine inanıyordum. Bir serbest fon şirketinde çalışıyordum ve Dolar Krizi adlı kitabı okumamızı tavsiye etmişlerdi. Bu kitap 1971’de yapılan çılgınlığın bizi ne duruma getirdiğini ve getireceğini bana göstermişti.

Aslında Louis Pasteur’ün de dediği gibi kafa hazır olduğunda şans size görünür. Dolayısıyla Brian bana geldiğinde benim kafam bu şans için hazırdı.

‘Özel Kuvvetler gibi olmak…’

Brian, Airbnb’de de dolandırıcılıklara karşı savaşıyordu. O şirket de milyar dolarlık hale gelen bir girişimdi. Yazılım dünyasında dolandırıcılığa ve hacker’lara karşı savaşmak gerçek dünyada Özel Kuvvetler gibi olmaktır. O dönem Brian hacker’ların neredeyse her gün hedefindeydi.

İşte Brian, bana o dönem geleceğin nerede olduğunu göstermişti.

‘Çılgın fikrinizin altı dolu ise o gün gelecektir’

Coinbase hikayemden size öğretebileceğim şey her zaman muhalif olun, doğrular için karşı çıkmayı bilin ve doğrunun yanında olun. Sizin çılgın fikirlerinizi savunacak olan tarihsel, psikolojik kanıtlar bulun. Er ya da geç, sizin bu çılgın fikrinizin kabul göreceği gün gelecektir. Ama tabii ki altı dolu bir fikir ise…

İkincisi ise inşa edin… Üretin. Siz iyi ürünler çıkardıkça daha fazla insan sizin hizmetinizden yararlanmak isteyecek ve size yatırım yapacaktır.

Unutmayın, Brian bana 0.05 Bitcoin gönderdiğinde bu paranın değeri 23 cent’ti. Bana bedava para yollamıştı ama ciddiyetini de göstermişti. Dikkatimi çekmişti. Bir şey inşa etmek istiyordu.

Tabii ki ben de ondan bu e-mail’i alan kişi olduğum, onunla tanıştığım için ve bu şirkete yatırım yapma fırsatı bulduğum için şanslıydım.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!