Kripto Borsa Haberleri

Brian Armstrong, Kripto Endüstrisinin Nasıl Gelişeceğine Dair ‘Gerçekçi Planı’ Özetledi!

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, ABD’de ve yurtdışında gelecekteki kripto düzenlemeleri için “gerçekçi bir plan” olduğunu düşündüğü şeyi ortaya koydu.

Armstrong yeni bir blog yazısında, politika yapıcıların merkezi varlıklar için düzenleme yaparak, netlik sağlayarak başlaması ve bu süreci stabilcoin ihraççılarını düzenleyerek başlatması gerektiğini söyledi.

CEO, şirketlerin stabilcoin çıkarmak için bir banka olması gerekmediğini ancak bir eyalet tröstü veya bir OCC (Para Birimi Denetçisi Ofisi) ulusal tröst sözleşmesi olarak kayıt yaptırabileceklerini söylüyor.

Ayrıca “sıkı” yıllık denetimlerden geçmeleri, kontrollerin olmasını, yönetim kurulu yönetişimi oluşturmaları, temel siber güvenlik standartlarını karşılamaları ve yaptırımlar için kara liste özelliğine sahip olmaları gerektiğini düşünüyor.

Kripto varlıklarının menkul kıymetler veya emtia şeklinde netleştirilmesi gerekiyor

Armstrong daha sonra düzenleyicilerin borsalara ve saklama kuruluşlarına geçmesi gerektiğini düşünüyor. Politika yapıcıların sağlam müşterini tanı (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) politikaları uygulaması, federal bir lisanslama ve kayıt rejimi oluşturması, sağlam tüketici koruma kuralları gerektirmesi, asgari koruma standartları oluşturması ve çeşitli piyasa suistimal biçimlerini yasaklaması gerektiğini düşünüyor.

Ayrıca düzenleyicilerin hangi kripto varlıklarının menkul kıymet, hangilerinin emtia olduğunu netleştirmesi gerektiğini düşünüyor.

Armstrong daha sonra, düzenleyicilerin eşit bir oyun alanı uygulamasının kritik olduğunu söyledi.

“Tüm kripto para şirketlerinin uyması gereken yasaları yayınlayacak bir ülkeyseniz; bunları yalnızca yurt içinde değil, aynı zamanda vatandaşlarınıza hizmet veren yurt dışındaki şirketlere de uygulamanız gerektiği anlamına gelir. O şirketin sözüne güvenmeyin.

Aslında, iddia etmedikleri halde vatandaşlarınızı hedef alıp almadıklarını kontrol edin. Eğer bu faaliyeti önleme yetkiniz yoksa, o zaman uluslararası kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışmanız gerekecektir.”

kripto borsa haberleri

Ayrıca, düzenleyicilerin merkezi olmayan kripto projelerinin yenilikçi kalmasına izin vermesi gerektiğini düşünüyor çünkü müşteri korumasını kendi başlarına sağlayabilirler. CEO, örneğin kendi kendine emanet cüzdanlarının üçüncü taraflara güvenmeyi gerektirmediğini belirtti. Akıllı sözleşmeler açık kaynaklıdır ve denetlenebilir.

“Kendi kendine emanet cüzdanları, müşteri fonlarına asla sahip olmadıkları için finansal hizmet işletmeleri olarak düzenlenmemeli, yazılım şirketleri olarak ele alınmalıdır. Benzer şekilde, merkezi olmayan protokoller oluşturmak veya IPFS (gezegenler arası dosya sistemi) üzerinde bir web sitesi barındırmak, ABD’de ifade özgürlüğü ile korunan açık kaynaklı kod yayınlamaya eşdeğer olmalıdır. İnsanlar bir web tarayıcısı veya internet protokolleri üzerinden para gönderebilir ancak bunları finansal hizmet işletmeleri olarak düzenlemiyoruz ve aynı kavram burada da geçerli.”

Armstrong, kripto sektörünün 2022 sonunda karşı karşıya kaldığı kamu rüzgarlarına rağmen önümüzdeki yıl tüm bu cephelerde “iyimser” ilerleme kaydedilebileceğini söyledi.

“Merkezi aktörler için düzenleyici netlik, eşit bir oyun alanı ve merkezi olmayan kripto inovasyonu korunursa; kripto dünyaya muazzam faydalar sağlayabilir. Şu anda, kötü aktörlerin zarar vermesiyle ilgili çok fazla dikkat dağınıklığı var ve bunu iyileştirmek için hepimizin sorumluluk alması gerekiyor. 2023’te yukarıdaki konularda önemli ilerlemeler kaydedebileceğimiz ve kripto mevzuatını geçirebileceğimiz konusunda iyimserim.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!