Bitcoin HaberleriAltcoin Haberleri

Kripto Para Dünyasındaki Kara Günün Sebebi Ne? İşte İspatlar!

Kripto para piyasasının bugün yaşadığı düşüş Bitcoin (BTC) ile başlasa da bütün piyasayı sert bir şekilde vurdu. Top 10 içerisinde Dogecoin (DOGE) dışında her altcoinin %10 ve üzeri düşüş yaşadığı görülüyor. Bu da yatırımcıların düşüşün sebebine dair birden fazla teori ortaya atmasına neden oldu. Peki düşüşün asıl sebebi tam olarak ne?

Şu an için kripto para sektöründe yaşanan düşüşe sebep olarak gösterilen 3 temel durum var ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Çin’deki enerji sıkıntısı nedeniyle Bitcoin ağının hash rate’inin %40 düşüş yaşaması. 

Blockchain.com verilerine göre hash rate ciddi bir sıkıntı yaşasa da bunun düşüşü ile fiyat arasında net bir bağlantı olmadığı biliniyor. Hash rate ağın temel işlem gücü olarak biliniyor ve bu durumda ağdaki işlemlerin onaylaması yavaşlasa ve işlem kuyruğu uzasa da bunun fiyat üzerinde çok daha kötü durumlarda etkiye sahip olmadığı görülmüştü.

ezmtk sveaalnxh

2. Coinbase IPO’su ve CEO’nun yüklü satış yaptığı iddiası.

14 Nisan tarihinde halka arz olan Coinbase, 100 milyar dolar üzerinde değerleme ile açılsa da bu tarih ile FOMO da bitmiş oldu. Buna ek olarak Coinbase CEO’sunun elindeki bütün Coinbase hisselerini sattığı iddiası da piyasada olumsuz etki yarattı. Ünlü araştırmacı Ryan Todd ise Coinbase CEO’sunun hala 1,1 milyon hisseye sahip olduğunu SEC’ye verilen bildiri ile resmen kanıtladı ve bu iddia da ortadan kalkmış oldu.

3. ABD’nin finans kurumlarına kripto para odaklı soruşturma açacağı iddiası. 

FXHedge tarafından gece yarısı yayınlanan bir gönderide, ABD Hazine Bakanlığı makamının birçok finans kurumuna yönelik kripto paralarla kara para aklama odaklı soruşturma başlattığı vurgulandı. Haberin kaynağı bilinmese ve haber doğrulanmasa da tam olarak bu açıklama sonrasında fiyat sert düştü. Bu da aslında düşüşün temel sebeplerinden birisinin bu tweet olduğunu göstermekte.

ekran resmi 2021 04 18 14.09.43

Asıl sebep ise her pazar günü yaşanan genel düzeltme olabilir. Pazar günleri geleneksel finans piyasalarına benzer bir şekilde kripto para piyasalarında da likidite normalden çok daha düşük seviyelerde. Bu da daha düşük satış baskısı ile fiyatın aşağıya daha rahat çekilebildiğini göstermekte.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!