Altcoin Haberleri

Bu Haftaya Göz Kırpan 3 Altcoin: ZEC, ZEN, HGET Fiyat Analizi!

Dogecoin (DOGE) son günlerin en çok konuşulan kripto para birimi olabilir. Ama piyasanın geri kalanında da dikkat çekici hareketler söz konusu.

Özellikle üç altcoin yakın zamanda yaptığı fiyat hareketleri ile dikkat çekiyor. Analist Rakesh Upadhyay, mercek altına aldığı Horizen (ZEN), Hedget (HGET) ve Zcash (ZEC) için fiyat değerlendirmesi paylaştı.

ZEN/USD – Horizen teknik analiz

ZEN fiyatı 4 Nisan tarihinde 52,548 dolardayken 16 Nisan itibarıyla gün içi 130 dolarlık zirveyi gördü. Aradan geçen 13 günde yüzde 147’lik bir ralli gerçekleşti. Ayılar, daha önce de çalışan 86 dolar seviyesinde sert bir direnç göstermesine rağmen boğalar üstün geldi ve fiyat dik artış yakaladı. Yukarı yöndeki ilk engel olan 119,45 dolar da aşıldığından şimdi boğaların hedefi ve 162 dolar…

flrtlipw
ZEN/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Geçtiğimiz birkaç gündeki keskin yükseliş göreceli güç endeksini (RSI) 85’in üzerine çıkardı ve bu da ZEN/USDT paritesinin yakın vadede aşırı alımla karşılaştığını gösteriyor. Bu durum, önümüzdeki birkaç gün içinde küçük bir düzeltme veya konsolidasyona neden olabilir.

Boğalar olası düzeltme sırasında 86 dolar seviyesini desteğe çevirebilirse, trendin pozitif yönde kaldığı ve trader’ların düşüşlerde alım yaptığı ortaya çıkacak. Boğalar daha sonra yükseliş trendini sürdürmek için başka bir girişimde daha bulunabilirler.

Öte yandan ayılar fiyatı 86 doların altına çekerse bu olumlu görüş geçersiz hale gelecek. Bu kez parite 20 günlük üstel hareketli ortalamaya (EMA) (75,706 dolar) düşebilir. Bu desteğin altında bir kırılım, daha derin bir düzeltmenin başlangıcına işaret edecek.

HGET/USD – Hedget fiyat analizi

HGET, son birkaç gündür düzeltme aşamasında. 31 Mart’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10,95 doları gördükten sonra 11 Nisan’da 8,51 dolara gerileme geldi ve 12 günde yüzde 22,28’lik bir düzeltme yaşandı. Yükseliş trendi esnasında güçlü destek seviyelerinde yapılan düzeltmeler, genellikle düşük riskli satın alma fırsatı oluşturur.

fi1oyrwb
HGET/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

HGET/USDT paritesi, geçtiğimiz haftalarda 50 günlük basit hareketli ortalama (SMA) (8,19 dolar) seviyesinde iki kez destek aldı. Bu durum boğaların 50-SMA seviyesine doğru yaşanan düşüşler esnasında agresif bir şekilde alım yaptığını gösteriyor.

Parite, son birkaç gündür 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (8,92 dolar) hemen altında işlem görüyor. Ancak ayılar, bu zayıflıktan yararlanamadı ve 50-SMA altına gerilemeyi elde edemedi. Bu durum, düşük seviyelerde yeterli satış gelmediğini gösteriyor.

telegram 12

Her iki hareketli ortalama da düzleşmiş durumda. Göreceli güç endeki (RSI) orta noktanın hemen altında. Yani arz ve talep arasında denge söz konusu.

Bu dengenin uzun süre devam etmesi pek olası değil. Boğalar fiyatı 20-EMA’nın üzerine çıkarabilirse, parite tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden test edebilir. Bu direncin kırılması, yükseliş trendinin bir sonraki ayağını başlatarak 12,39 dolara ve ardından 15 dolara kadar ralli oluşturabilir.

Yükseliş görünümü, fiyatın 50-SMA’nın altına inmesi durumunda geçersiz hale gelecek. Böyle bir hareket fiyatı 7 dolara ve ardından 5,18 dolara kadar çekebilir.

ZEC/USD – Zcash teknik analiz

ZEC fiyatı güçlü bir yükseliş eğiliminde. 7 Nisan tarihinde 162,52 dolardaki gün içi en düşük seviye görüldükten bu yana 267,74 dolara kadar yükseliş yaşandı. Yani parite, 10 günde yüzde 64 oranında arttı. Geçtiğimiz birkaç günde yaşanan keskin yükseliş, göreceli güç endeksini (RSI) aşırı alım bölgesine taşıdı. Bu durum küçük bir düzeltme veya konsolidasyon olasılığını artırıyordu ki 16 Nisan itibarıyla kırmızı mum oluştu.

sozxjzmi
ZEC/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Düşüş yaşanması durumunda ilk büyük desteğin 20 günlük üstel hareketli ortalamada (EMA) (200 dolar) görülmesi beklenebilir. Boğalar, 8 Nisan tarihinde yaşanan güçlü sıçramadan da anlaşılacağı üzere mevcut rallide bu desteği savunuyor.

ZEC/USDT paritesi, 20-EMA’ya düşer ve oradan yukarı sıçrarsa, boğalar yükseliş trendini sürdürmeye çalışacaktır. Başarılı olurlarsa, parite 350 dolara doğru yolculuğuna başlayabilir.

Bu varsayımın aksine ayılar fiyatı, 20-EMA’nın altına ve yakın zaman önce dirençten desteğe dönüşen 190 dolar desteğinin de altına çekerse, 50 günlük basit hareketli ortalama (SMA) (157 dolar) dolaylarına geri çekilme gelebilir. Ardından 120 dolara kadar derin bir düzeltme masada olacaktır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!