Altcoin Haberleri

Rapora Göre: FTX/Alameda Çöküşünden Yıllar Önce Sorunlarla Karşılaştı!

Yeni bir rapor FTX/Alameda imparatorluğunun FTX borsasının çöküşünden yıllar önce sorunlarla karşılaştığını iddia ediyor.

Wall Street Journal’a göre Bankman-Fried’ın ticaret firması Alameda Research, FTX’i başlatmadan önce SBF’nin itibar kazanmasına yardımcı oldu ancak yatırım başarısı göründüğü gibi değildi.

İlk büyük finansal oyunu, o sırada Bitcoin (BTC) başka bir yerden satın alınabileceğinden daha yüksek fiyatlara satılırken Japonya’da arbitraj yapmaktı. Alameda bu fiyat eşitsizliğinden yararlandı.

ftx/alameda haberleri

Wall Street Journal Raporuna Göre Alameda:

  • 2018’de fiyat farkı kapanmadan önce arbitraj oyunuyla 10 milyon ila 30 milyon dolar arasında kâr elde etti. Karmaşık işlemlerin maliyeti kârı azalttı ve kısa ömürlü oldu.
  • Alım satım algoritması fiyat hareketleri konusunda yanlış tahminlerde bulunarak alım satım şirketine para kaybettiriyordu. Bir başka mali darbe de ödeme ağı XRP’deki kayıplar yoluyla geldi.
  • 2018 baharında varlıklarının üçte ikisini kaybederek toplam 30 milyon dolar kaybetti. Ancak rapora göre 2021, kripto fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla 1 milyar dolar kâr getirdi.
  • 2021 kripto çöküşüne kadar Alameda, Kazakistan’daki bir Bitcoin madencilik şirketine 100 milyon dolar ve ABD merkezli bir Bitcoin madencilik şirketi olan Genesis Digital Assets şirketine 1 milyar dolar yatırım yaptı. 2020’de startup’lara yalnızca 10,5 milyon dolar harcarken, bu rakam 2021’de 1,4 milyar dolara çıktı.
  • 2022 kripto çöküşü fonlarını geri isteyen borç verenlerle karşı karşıya bıraktı. Bankman-Fried şimdi Alameda’yı kurtarmak için FTX müşteri fonlarını haksız yere kullanmakla suçlanıyor. Sonuç olarak, hem Alameda Research hem de FTX Kasım 2022’de iflas koruması istedi.

Eski kripto milyarderi, 3 Ocak’ta Manhattan’daki ABD Bölge Yargıcı Lewis Kaplan’ın önünde dolandırıcılık ve diğer cezai suçlamaları kabul etmedi. Duruşma tarihi 2 Ekim olarak belirlendi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!