ALTCOİN

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Dogecoin Yatırımından Ne Kadar Kazandı? İşte Detaylar!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Lex Fridman Podcast’teki son gönderide, 2016 yılında Dogecoin’e (DOGE) yaptığı 25.000 dolarlık bir yatırımdan 4 milyon dolardan fazla kar elde ettiğini açıkladı.

Vitalik Buterin, ettiği tüm kazancı hayır kurumuna bağışladığını belirtti.

Dogecoin Aralık 2013’te oluşturulmuştu. Son zamanların popüler meme coini Shiba’da Dogecoin’den esinlenmiş gibi duruyor. Günümüzün en popüler “eğlence” parası olarak gösterilen Shiba, Doge’nin yerini alması bekleniyor.

vitalik elon eth btc
Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Dogecoin Yatırımından Ne Kadar Kazandı? İşte Detaylar! 1

DOGE çevresinde oluşan topluluktan etkilenmesine rağmen, Buterin kararını bildiren yatırım tezinin eksikliği hakkında şaka yaparak şunları söyledi:

“Başlangıçta insanlar bunu çok ciddiye almadılar […] Kendi kendime ‘Anneme Dogecoin’e az önce 25.000 $ yatırdığımı nasıl açıklayacağım?’ diye düşündüğümü hatırladım. […] Bu madeni parayla ilgili tek ilginç şey bir yerlerde bir köpeğin logosu. Ama tabii ki, bu şimdiye kadar yaptığım en iyi yatırımlardan biriydi.”

Buterin, DOGE’nin sonraki yıllarda “gerçekten iyi iş çıkardığını” belirtmesine rağmen, Elon Musk’ın meme coin’e olan hayranlığından kaynaklanan spekülatif çılgınlığa hazırlıksız yakalandığını hatırladı.

Musk’ın DOGE’ye olan ilgisi, SpaceX kurucusunun 2019’da Dogecoin’in kurucusunun projeyi terk etmesinden dört yıl sonra projenin en çok arzu edilen varsayımsal CEO’su olduğunu ortaya çıkaran 2019 topluluk oylamasından sonra ortaya çıktı.

Buterin, “2020’nin sonunda Elon Musk, Dogecoin hakkında konuşmaya başladı ve piyasa değeri 50 milyar dolara yükseldi […] Birden çok fırladı” dedi.

Singapur’da tecritte olduğunu ve DOGE’nin fiyatının tek bir gün içinde %775 artarak 0,008 dolardan 0,07 dolara çıktığını anlattı ve şöyle konuştu:

“Aman tanrım, DOGE’m çok değerli!””Hemen bazı arkadaşlarımı aradım ve onlara her şeyi bırakıp karıştırmalarını söyledim ve DOGE’nin yarısını sattım. 4.3 milyon dolar kazandım, kazancımı GiveDirectly’e bağışladım ve bunu yaptıktan birkaç saat sonra fiyat düştü. 0,07 dolardan 0,04 dolara geri döndü.”

DOGE’sinin yarısını yerel tepede sattıktan sonra Buterin, “tabii ki fiyat 0,04 dolardan 0,07 dolara, sonra 0,50 dolara yükselene kadar” “harika bir tüccar” gibi hissettiğini söylüyor.

Buterin’in bu DOGE zulasının kalan %50’sini elinde tuttuğunu varsayarsak, Ethereum’un ortak yaratıcısı şu anda yaklaşık 20 milyon dolar değerinde köpek tokenini elinde tutuyor olacaktır.

Buterin, projeyi geliştirmeye nispeten erken bir aşamada desteklemesine rağmen, Dogecoin’in ana akım hayal gücünü yakalayacağını ve büyük harf kullanımıyla önde gelen bir kripto varlığı olarak yeniden ortaya çıkacağını tahmin etmediğini vurguladı:

“DOGE’nin bu kadar büyük bir fenomen haline gelmesi, DOGE’yi duymuş ve Ethereum’u duymamış birçok insanın olduğu bir yerde, benim bile tahmin etmediğim bir şey.”

Kaynak: CoinTelegraph

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!