BİTCOİN

Çin’den Yeni Bitcoin Hamlesi! Bir Yasakta Merkez Bankasından Geldi!

Çin Halk Bankası (PBOC) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bankalara ve ödeme kurumlarına kripto konusunda baskı yapmalarını emrettiğini söyledi.

Hareket, ulusun en son Sichuan’da gerçekleşen bir dizi madenciliği kapatmasının ardından geldi.

Kriptoda Baskı

PBOC’ye göre, bankalar dijital para birimleriyle ilgili tüm hizmetleri sunmayı bırakmalı. Bunlar, kripto işlemlerinin ticaretini, takasını ve ticaretini içeriyor.

PBOC konuyla ilgili tek karar verici değil ve hareket diğer ulusal kurumlarla yapılan görüşmeler sonrasında geldi. 

Merkez bankası ayrıca bankalardan kripto para tacirlerinin ve borsaların hesaplarının tespit edilmesini ve ödeme kanallarının kesilmesini istedi.

çin bitcoin
Çin'den Yeni Bitcoin Hamlesi! Bir Yasakta Merkez Bankasından Geldi! 1

PBOC, kripto para birimini yasadışı sınır ötesi işlemler ve kara para aklamanın bir yolu olarak tanımladı. Buna göre, bu yönergelerin alınması gerekiyordu.

Kurum ayrıca yaptığı açıklamada, bankaların kripto ticaretine karşı koymak için gerekli adımları atmayı kabul ettiğini de söyledi.

The Postal Savings Bankası, dijital para işlemlerini yasaklamak için önlemler alacağını söylediği benzer bir bildirimi resmi olarak yayınlayan ilk banka oldu.

Çin’in Önlemleri ve Bitcoin Fiyatı

Çin’in kripto para birimiyle ilgili hareketlerinin kripto fiyatları üzerinde büyük etkisi var gibi görünüyor.

Daha geçen ay, Çin Devlet Konseyi kripto yasağını yinelediğini duyurdu. Bitcoin ticareti ve madenciliğini çökertme sözü verdi.

Yasak tüm kripto pazarını sarstı ve Bitcoin’in fiyatı %50 düştü. BTC fiyatı şu anda grafikteki gibi ilerliyor;

chart 7 640x337 1
BTC yeniden düşüş trendine girdi | Kaynak: TradingView’de BTCUSD

NFT piyasası da benzer bir zaman diliminde düşüş yaşadı, bu nedenle çöküşü dolaylı olarak Çin’in önlemleriyle de ilgili olabilir.

Şu anda BTC, son 7 günde %17.60 düştü. Bu çöküşün nedeni, Çin’in son zamanlardaki madencilik operasyonları olabilir.

En son kapanma, ucuz hidroelektriği ile tanınan bir şehir olan Sichuan’ın Ya’an kentinde gerçekleşti. Ucuz güç nedeniyle bölgede toplanan Crypto Miners, merkezi dünyanın en büyük hidro-elektrikli madencilik konumu haline getirdi.

Madencilik firmaları genellikle madencilik yaptıkları kripto para birimlerine çok fazla yatırım yaparlar. Çin hükümeti onları kapanmaya zorlarken, kripto paralarını satmak zorundalar.

Kripto paraların hareketi yeterince büyük olduğundan, tüm kripto piyasası fiyatı bir darbe alır. Domino etkisi diğerlerini de satarak fiyatların daha da düşmesine neden oluyor.

Kaynak: Bitcoinist

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!