Altın Haberleri

Altın Fiyatları Günü Yükselişle Açtı

Hem ons bazlı hem de gram bazlı altın fiyatlarında yeni günün başlangıcında bir artış gözlemlendi. Çarşamba günkü değeri 1690 lira olan gram altın, Türkiye piyasaları kapalıyken dolar kurunun 27,40 liraya ulaştığı gece saatlerinde 1716 liraya kadar çıktı.

Çeyrek altın, 2788 lira değerle fiyatlanıyor. Ancak, sabah saatleri içerisinde 2800 lira seviyesini aştı ve salı gününü 2753 lira ile sonlandırdı.

Yarım altının fiyatı 5577 lira olarak belirlendi.

Önceki gün 11519 lira ile kapatan cumhuriyet altını, alıcılara 11471 liradan sunuluyor.

Haftanın üçüncü işlem gününde ons altın, sabah saatlerinde 1950 doları aştı ve 1949 dolardan işlem görmeye başladı.

Küresel Haberler

Küresel piyasalar, gelecekteki para politikalarına dair belirsizliklerin devam etmesiyle satışa yönlendi. ABD’nin iş gücü piyasasındaki durumu, yatırımcıların gözlemlediği ana konular arasında yer alıyor.

Dünya genelinde, ekonomik aktiviteler ve enflasyon sorunları, varlık fiyatları üzerindeki baskıyı artırmaya devam ediyor. Şirketlerin mali tablolarıyla ilgili çeşitli sonuçlar, hisse senedi piyasalarını etkilemeye devam ediyor.

Özellikle cuma günü yayınlanacak olan istihdam raporundaki tarım dışı istihdam verileri, iş gücü piyasasına dair sinyaller verecek ve yatırımcıların ilgisini çekecek. Bugün açıklanacak olan ADP özel sektör istihdam verileri de yakından izleniyor.

Diğer yandan, uluslararası kredi derecelendirme ajansı Fitch Ratings’in, ABD’nin kredi notunu düşürmesi hisse senedi piyasalarındaki baskıyı arttırdı.

telegram 12

Fitch Ratings, ABD’nin uzun vadeli kredi notunu “AAA”dan “AA+”ya indirdi ve görünümünü negatif izlemeyi durdurarak durağan hale getirdi.

Fitch, ABD’nin not indirimine gerekçe olarak, beklenen mali bozulmalar, büyük ve artan hükümet borcu ve tekrarlanan borç limiti krizleri ve son dakika kararlarından kaynaklanan yönetim bozulmasını gösterdi.

altin haberleri

Avrupa’da

Avrupa borsaları, imalat sektöründeki daralma nedeniyle resesyon endişelerinin artmasıyla satış eğilimindeydi.

Temmuz ayı imalat sanayi PMI verileri Euro Bölgesi’nde 42,7’ye, Almanya’da 38,8’e, İngiltere’de 45,3’e düştü.

Türkiye’deki Durum

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi dün dalgalı bir seyir izledi ve yüzde 0,67 değer kaybederek 7.168,51 puanla günü kapattı, en yüksek 7.296,57 puanı gördü.

Dolar/TL, önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 26,9670’te günü kapattı ve bugün bankalararası piyasanın açılışında 26,9680 seviyesinden işlem gördü.

Uzmanların değerlendirmelerine göre, küresel piyasalarda resesyon endişeleri olumsuz bir trend yaratıyor. Ayrıca, yurt içindeki mali raporlama döneminin, hisse senedi ve sektörlerde belirgin oynaklıklara yol açabileceği konusunda da uyarılarda bulunuluyor.

Uzmanlar, bugün yerel veri akışının oldukça hafif olacağını, fakat ABD’deki ADP özel sektör istihdam verilerinin dikkatle takip edileceğini belirtiyorlar. BIST 100 endeksi üzerine yapılan teknik analizde, 7.250 ve 7.350 puanın direnç noktaları olarak, 7.000 ve 6.900 puanın da destek seviyeleri olarak öne çıktığını ifade ediyorlar.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!