Bitcoin Haberleri

Bir Hamlede Birden Çok Spot Bitcoin ETF Başvurusu: SEC Sürprizi Kapıda mı?

Cathie Wood, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin beklenmedik bir hamle yaparak birden fazla başvuruyu aynı anda onaylayabileceğini öne sürdü.

ARK Invest Management’in ünlü CEO’su Cathie Wood, Bitcoin ETF’lerine dair son değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştı. Wood, SEC’in birden çok spot Bitcoin ETF başvurusuna eş zamanlı onay vermesinin mümkün olduğuna dair görüşlerini açıkladı.

Haziran ayında ARK Invest analisti Yassine Elmandjra’nın konuya dair tamamen farklı bir bakış açısı sunduğu görülmüştü. Elmandjra, ARK Invest’in başvurusunun SEC tarafından değerlendirilen spot Bitcoin başvuruları arasında en önde olduğunu belirtmişti.

bitcoin haberleri

Her Şey ya da Hiçbir Şey

Wood, kısa süre önce Bloomberg’e verdiği bir röportajda SEC’in aynı anda çok sayıda spot Bitcoin ETF başvurusunu onaylayabileceğini dile getirdi. Bu, SEC’in spot Bitcoin ETF ürünlerine yeşil ışık yakması halinde geçerli bir durum olabilir.

“Bana kalırsa, SEC eğer bir Bitcoin ETF’sine onay verecekse, birden fazlasını aynı anda onaylayacak”

Bloomberg Intelligence’ın ETF analisti James Seyffart da Wood’la aynı düşünüyor. Seyffart, SEC’in mevcut spot ETF başvurularının tümüne ya da bir kısmına onay verebileceğini öne sürdü.

BlackRock, WisdomTree ve Fidelity gibi finans devleri, BTC’ye doğrudan yatırım yapmadan yatırımcılara spot Bitcoin ETF ürünleri sunmak üzere SEC’in kapısını çalmış durumda.

Dünya varlık yönetimi devi BlackRock’ın şu ana kadar 576 ETF başvurusundan 575’i onay almış durumda. Bu durum, BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunun da onaylanma ihtimalini artırıyor. Haziran ayında kripto para piyasasında yeni bir yükseliş trendinin başlaması da bu gelişmeyle bağlantılı görülüyor.

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, spot Bitcoin ETF’lerinin başlatılmasının “artık zamanı geldi” dedi ve SEC’in önümüzdeki 4-6 ay içinde bu ürüne onay verebileceğini belirtti.

Hangi Başvuru İlk Olarak Onay Alacak?

Wood’un Bloomberg’e verdiği röportaj, ARK Invest analisti Elmandjra’nın Haziran ayındaki açıklamalarıyla uyuşmuyor. Elmandjra, ARK Invest’in başvurusunun ilk onaylanacak spot Bitcoin ETF olabileceğini ve böylece şirketinin bu alanda bir ilki gerçekleştirebileceğini vurgulamıştı.

Bu arada kripto topluluğu, Grayscale’in SEC’e karşı açtığı davayı yakından takip ediyor. SEC, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) bir ETF’ye dönüştürülmesi talebini reddettikten sonra Grayscale, SEC’e dava açmıştı.

Bloomberg Intelligence Kıdemli Hukuk Analisti Elliot Z. Stein ise Grayscale’ın bu davayı kazanma şansının %70 olduğunu tahmin ediyor.

Bu gelişmeler, Bitcoin ETF başvurularının değerlendirilmesinde SEC’in benimseyeceği strateji ve yaklaşımın ne olacağına dair büyük bir belirsizliği ortaya koyuyor. Eğer Wood’un öngörüsü doğru çıkarsa, piyasalar aynı anda birden fazla spot Bitcoin ETF onayıyla sarsılabilir, bu da kripto para yatırımcıları için yeni fırsatlar yaratabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!