Altcoin HaberleriKripto Borsa Haberleri

Binance CEO’su Changpeng Zhao, FTX Çöküşünden Sorumlu mu?

Bir hafta içinde FTX, ticaret hacmi açısından ikinci en büyük kripto borsası olmaktan çıkıp iflas etti. Bu hızlı geçiş, kripto pazarında işlerin ne kadar belirsiz olabileceğini gösterdi. Bu gerçekleştiğinden beri, uzaydaki katılımcılar suçlayacak birilerini aradı. Bazıları Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu suçladı.

Nedeni Binance CEO’su mu?

FTX kripto borsasında çalışan banka; Binance CEO’su CZ borsanın FTT varlıklarını satmayı planladığını kamuoyuna açıkladığında fiilen başladı. Bunu yapmaya başladıktan birkaç gün sonra FTX iflas başvurusunda bulundu. Ancak soru şu: ‘CZ buna gerçekten sebep oldu mu?’

İlk bakışta FTX’e, banka hücumunu tetiklemeyi gerçekten amaçlamış gibi görünebilir. Bununla birlikte son gelişmelere bakıldığında, CZ kaçınılmaz bir çöküşü hızlandırmıştır.

Yaklaşık 9 milyar dolarlık açıkla er ya da geç şirketle ilgili sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdı. Takas için daha fazla fon toplamaya çalışan Sam Bankman-Fried ve Alameda’nın zaten kırmızı bayrak olduğu gerçeğini de eklersek, zarlar çoktan atılmıştı.

CZ’ye gelince, FTT varlıklarını satma kararı iki ucu keskin bir kılıçtı. CEO tokenleri sessizce satabilirdi ancak sonunda halka duyurulacaktı, Binance gizlice perakende satış yapmakla suçlanacaktı. Varlıkları açıkça satmak ikinci bir seçenekti, bu da ölmekte olan FTX için tabuta çakılan son çivi oldu. Kaybet-Kaybet durumuydu.

binance
tradingview.com’dan ftx token fiyat tablosu

FTX, Herhangi Bir İyilik Yapmıyor

FTX’in yeni atanan CEO’su John Ray III işe koyuldu ve bulgular tam bir felaketti. 2000lerin başında enerji taciri Enron’un iflastan kurtulmasına yardım eden Ray, ‘Kariyerimde hiç FTX gibi bir şey görmedim.’ diyerek devam etti. Kripto borsasında ki beceriksizlik, görünüşe göre Wall Street avukatını o kadar şok etti ki ‘Benzeri görülmemiş’ olarak tanımladı.

FTX hakkında daha fazla bilgi ortaya çıktıkça, Ray’in bunu neden söylediğini görmek zor değil. FTX çalışanları için ev satın alma çılgınlığından, Alameda Research’ten milyarlarca dolar kişisel kredi alan yöneticilere kadar FTX işleyişi dolandırıcı bir şirketten başka birşey değil.

Şu anda fonlarını FTX’ten alamayan 1 milyondan fazla alacaklı olduğu bildirildi. Borsa tam iflas moduna girerken, milyarlarca dolar hiçbir yerde bulunamadı. Ayrıca kripto pazarına olan güvenleride azalttı. Yatırımcılar madeni paralarını soğuk depoya koymak için çabalarken, kendi kendine velayet artık her zamankinden daha popüler.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!