Kripto Borsa Haberleri

SBF Duruşmasında Bomba İddia: Alameda’nın 65 Milyar Dolarlık Kredi ve Sınırsız FTX Para Çekimi!

Gary Wang, savcıların önünde Alameda Research’in FTX’ten kazandığından daha yüksek bir değer elde ettiğini ve bir seferinde 20 milyar dolar borçlu olduklarını dile getirdi. Yargıç Kaplan, SBF duruşmasının dördüncü gününde savunma avukatlarını sürekli benzer sorularla sorgulamaktan dolayı uyardı.

Eski FTX Teknik Direktörü Gary Wang, SBF davasının üçüncü gününde şirketin kurucusu Sam Bankman-Fried’ı dolandırıcılıkta suçlu olarak nitelendirdi. Paradigm’den Matt Huang, Sam’in kripto borsasına yaptığı 278 milyon dolarlık yatırımın azaldığını belirtti ve Adam Yedidia, Alameda’nın müşteri varlıklarında görünen anormal artışa yol açan “kod hatası” hakkında bilgi verdi.

Sam Bankman-Fried‘in karşılaştığı suçlamaların üçüncü günü, reddedilen savunma itirazları ve savcılığın delil arayışıyla son buldu.

Eski FTX CTO’su, çeşitli dolandırıcılık suçlamalarına yönelik tanıklık yaptı. Gary Wang, hem FTX hem de Alameda’da çalıştığını ve Caroline Ellison, Nishad Singh ve Sam Bankman-Fried‘ın da bu eylemlerin içinde olduğunu belirtti.

SBF kendini suçlu bulmazken, diğer üçü suçlamaları kabul etti ve tanıklık etmek üzere hükümetle anlaşma yaptı.

FTX’in eski başkanı Sam Trabucco’nun suçlamalarla herhangi bir ilişkisi görünmüyor.

sam bankman fried

Alameda’nın tartışmalı işlemleri – tanık Wang’ın gözünden

Federal savcılar, Alameda’nın FTX ticaret aktivitelerini ve SBF’nin kripto fonundaki özel ayrıcalıkları incelemeye aldı.

Wang, Alameda’nın FTX hesabındaki bir özellik sayesinde bakiyesi eksiye düşse bile ticaret yapabildiğini onayladı. Bu durum, Alameda’nın müşteri varlıklarından 8 milyar dolar kadar değer çekmesine olanak tanıdı.

Wang, bu özellik sayesinde Alameda’nın istediği zaman işlem yapabildiğini, bu nedenle de büyük zararlar yaşadığını ve sıkça büyük miktarda nakit kaybettiğini ifade etti.

Michael Lewis, “Going Infinite” adlı yazısında, Alameda’nın faaliyette tutulmasının Bankman-Fried ve FTX’e maliyetinin günde 500 milyon dolar olduğunu belirtti.

Tanık Wang, eski FTX mühendislik direktörü Nishad Singh’in 2019’da FTX’in sistemine bir kod eklediğini, bu kodun Alameda’nın bakiyesi eksiye düşse bile ticaret yapmasına izin verdiğini ifade etti.

FTX platformunda Alameda’nın birden fazla hesabı olduğu belirtildi; bu hesapların bazıları ticaret, bazıları ise büyük miktarda para çekme işlemleri için kullanılıyordu.

Wang, Alameda’nın normal kullanıcılardan çok daha yüksek bir kredi limitine sahip olduğunu, bu limitin 65 milyar dolar olduğunu belirtti. Bu limitin benzer bir değeri olan başka bir kuruluş ya da kullanıcı olmadığını ifade etti.

Wang, SBF’nin Alameda’nın sadece bir piyasa yapıcı olduğunu ve müşteri varlıklarının güvende olduğunu defalarca belirttiğini söyledi.

Bir diğer strateji olarak, SBF’nin sahte bir sigorta fonu oluşturduğunu belirtti.

Tanık, Alameda’nın bu büyük kredi limitini kullanarak müşteri kriptolarını çektiğini belirtti.

Wang’ın ifadesine göre, Alameda’nın FTX’ten elde ettiği gelir, borsanın gelirinden daha fazlaydı. Bu sırada, FTX’in geliri 150 milyon dolar iken, Alameda’nın bakiyesi eksi 200 milyon dolar olarak kaydedilmiştir.

Duruşma dördüncü günün sonunda, Yargıç Kaplan duruşmaya öğle arası verdi.

Yargıç Kaplan savunmanın sorgulama taktiklerini sınırlıyor

SBF’nin avukatı, Wang’ın hükümetle yaptığı anlaşmayı gündeme getirerek ve Alameda’nın FTX’teki rolü üzerine sorgulamalar yaparak çapraz sorgulamaya başladı.

Tanık, Alameda’nın büyük pozisyonlara sahip olduğunu ve bu pozisyonların tasfiye edilmesinin kripto piyasalarına zarar verebileceğini belirtti.

Yargıç Kaplan, avukatın tekrarlayan sorularına “Bunu zaten ele aldık” diyerek tepki gösterdi.

Duruşma dördüncü gün sonlandırıldı ve 10 Ekim‘de devam edeceği belirtildi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!