Altcoin HaberleriKripto Para Rehberi

Polygon (MATIC) Nedir?


Polygon (MATIC) coin ETH alt yapısında yer alan kripto para birimlerinden biridir. Geliştirilen plazma çerçevesinde yer alır. Ayrıca ölçeklenebilir bir yapıya sahiptir. Proof of stake ve plazma üzerine inşa edildiği bilinir.
Özerk bir şekilde yönetilen ve akıllı sözleşmeler ile işlem yapılan hizmete tabidir. Binance ve coınbase tarafından desteklenen Polygon katman 2 bakımından çözüm yönünde sunulmuştur. Kullanıcıların ETH adı altındaki kripto para biriminden faydalanmasını sağlar.
Merkeziyetsiz bir ağa sahiptir. Bu sayede açık kaynaklı ve izinsiz kullanım yönü mevcut durumdadır. Kurulma tarihi Ekim 2017 yılı olarak bilinmektedir. Kurucu liderleri ise Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjın olarak bilinmektedir. Eski adı MATIC olarak bilinmekte olan kripto para birimi yenilenen ismiyle polygon olarak bilinmektedir.

Polygon (MATIC) Nedir?

Polygon (MATIC) Coin nedir sorusuna yanıt olarak merkeziyetsiz ve dolaşımlı bir kripto paradır yanıtı verilebilir. Aynı zamanda bir platformdur. Kullanıcılar katman 2 ölçeklendirme durumunu vaat eden bir sisteme sahiptir. Genişletilmiş ağ zincirinde yer alan dijital bir kaynaktır.
Merkeziyetsiz olması ve blok onay sürelerinin kısa tutulması sayesinde ETH sistemine çok önemli katkılar sağlamıştır. İşlemlerin daha hızlı ve güvenilir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.
Madencilik yapılan bir para türü olmayan yapısı bulunur. Bu nedenle ETH ağına bağlı olduğu bilinmektedir. Tek başına bir ağ değildir. ETH ağının alt tabanıyla hizmet verir. Düşük ve yüksek fiyat arz aralığı oldukça dikkat çekmektedir. Bu nedenle birçok kripto para yatırımcısınınkullanıcısının değerlendirdiği bir ağ olduğu bilinir.

polygon (matic) nedir?

Polygon (MATIC) Avantajları

Polygon (MATIC) Coin avantajları ikinci seviye blok zinciri olarak düşünülmelidir. Bu açıdan bakıldığı vakit pek fazla avantaj olarak görülmese de piyasadaki toplam arz göz önünde bulundurulunca avantajlı yönü açığa çıkmaktadır. Genel avantajları ise şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Kendi kendini katman 2 olarak göstermesi ve bunu sağlaması
  • Her bir yan zincirinin blok başına 65.536’ya kadar işlem yapabilmesini sağlaması
  • ETH sisteminde bulunması
  • Ticari anlamda destekleyici özelliği bulunması
  • Geliştirilme sürecinde olması nedeniyle tek başına merkeziyetsiz bir ağ sistemi sunabilme hedefinin olması


Yukarıda sıralanan Polygon avantajları genel bakımdan bilinen özellikleri arasındadır. Bununla birlikte coin borsası kullanıcılarının yetkiler dâhilinde kullanabildiği bir ağ sistemidir. Destekleyici özelliği sayesinde ETH kaynaklı dijital para birimi kullanılır. Bu sayede küçük ve büyük ölçekli müşterilerine uyumluluk sağlar.

Polygon (MATIC) Geleceği

Polygon (MATIC) Coin geleceği oldukça profesyonel bir şekilde desteklenmektedir. Kripto kullanıcılarının büyük ilgisi karşısında destek ağ olarak bilinen Polygon ETH alt yapısında hizmet sunar. Bu sayede ileriye dönük tek başına merkeziyetsiz olabilme durumu vardır. Ayrıca ölçeklenebilir özelliği ve hızlı işlem döngüsü bulunmaktadır.
Geleceğinize dair önemli yatırımları değerlendireceğiniz bir sistem olarak bilinir. Adını yeni duymuş kişiler için ETH destekli olduğunu belirtmek gerekir. Bu sayede ETH ağına dair araştırma yapılması gerekir. Çünkü ETH merkezi olmayan çok geniş bir ağ sisteminde hizmet sunar. Bu sayede geleceğe dair güven verici kripto para seçeneklerinden biri olduğu düşünülmektedir.

Polygon (MATIC) Grafiği

Polygon (MATIC) Coin grafiği ETH kripto para biriminin tabanında incelenir. Çünkü ETH sistem ağlarına dâhildir. Bu nedenle grafik görsellerini incelerken ETH durumunun dikkate alınması gereklidir.
Alım-satım işlemlerinizde grafik değerleri çok önemli yer tutar. Bu nedenle grafik görselin çok iyi şekilde öğrenilmesi gerekir. 2017 yılında maksimum arzından sadece %3,8’i yayınlanmıştır. Bu satış aynı zamanda MATIC kapasitesine yönelik ilk özel satıştır.
Grafiklerde yer alan bilgilerde bu şekildedir. Maksimum 10.000.000.000 jeton kapasitesine sahip olduğu bilinmektedir. Toplam arzının %16’sını belirteçlerine dağıtmaktadır. Bu durum merkeziyetsiz borsa kullanıcıları için hiçbir sorun oluşturmaz. Çünkü arzın toplamı her daim dengeli bir şekilde yönetilmektedir.

Polygon (MATIC) Piyasa Değeri

Polygon (MATIC) varlıklarınızın güvencesi açısından önemli bir seçenektir. Matic Coin piyasa değeri anlık değişir. Aynı şekilde işlem hacimleri de değişkendir. Şuan ki polygon başına belirlenen değer; 1.1197USD olarak bilinmektedir. Bu rakam güncel bir şekilde değişir.
Kripto para birimlerinin tamamında bu durum stabil bir dengede yürütülür. Her biri değişken olduğu için risk faktörü oluşturur. Güncel işlem hacmi ise 6.672.300.637 olarak bilinir.
Şuan belirtilen değerler dijital para piyasasındaki en düşük rakamlarıdır. Fakat aniden değişecek olan bir durum neticesinde fiyatları hızla değişebilir. Bu nedenle bir kriptonun değer kaybetmiş olması belirlenecek son değildir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!