DEFİ

Chainalysis’e Göre DeFi Balinaları Dünyanın En Büyük Kripto Ekonomisini Oluşturdu!

Blockchain veri platformu Chainalysis, merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki kurumsal yatırım artışının dünyanın en büyük kripto para birimi ekonomisini yarattığını söylüyor.

Yeni bir raporda firma, geçen yılın Temmuz ayından itibaren kripto balinalarının DeFi’ye para akıtmasına atıfta bulunarak Orta, Kuzey ve Batı Avrupa’da (CNWE) dijital ekonominin yükselişini vurguluyor.

“CNWE’nin işlem hacmi, neredeyse tüm kripto para birimleri ve hizmet türlerinde, ancak özellikle DeFi protokollerinde önemli ölçüde arttı. Perakende faaliyeti de artmış olsa da, büyük işlemlerin işaret ettiği kurumsal yatırım akışı, büyümenin çoğunu sağladı.

Büyük kurumsal kripto para birimi işlem değeri, Temmuz 2020’de 1,4 milyar dolardan Haziran 2021’de 46,3 milyar dolara yükseldi ve bu noktada tüm CNWE faaliyetlerinin yarısından fazlasını oluşturdu.”

defi
Kaynak: Chainalysis

Chainalysis, geçtiğimiz yıl boyunca kurumsal boyuttaki tüm kripto transferlerinin aslan payının DeFi platformlarına gittiğini vurguluyor.

“Veriler, son 12 ayda kurumsal boyuttaki büyük transferlerin çoğunun DeFi platformlarına gittiğini gösteriyor. Bu göz önüne alındığında, bu büyük kurumsal transferlerin çoğunun Ethereum’da (ETH) yapılması ve DeFi protokollerinde yaygın olarak kullanılan Ethereum’a eşdeğer bir ERC-20 jetonu olan Ethereum’a (wETH) sarılmış olması şaşırtıcı değil.”

defi
Kaynak: Chainalysis

CNWE bölgesi arasında hacim olarak önde gelen ülkeler İngiltere, Fransa, Almanya ve Hollanda idi.

defi
Kaynak: Chainalysis

Chainalysis ayrıca farklı dijital varlık sınıfları arasında kripto kullanımını da bozuyor.

“Stablecoin kullanımı, çoğu ülke için tutarlı bir şekilde tüm işlem hacminin %25 ila %30’u arasındadır. Altcoin kullanımı çoğu bölge için benzer şekilde %8 ila %11 arasında tutarlıdır.

Bununla birlikte, Bitcoin ve Ethereum veya wETH arasındaki dağılımda daha fazla varyans görüyoruz. Kombine, Ethereum ve wETH, neredeyse her ülkede en popüler kripto para birimidir.”

CNWE, geçen yıl dünya çapındaki faaliyetlerin %25’ine denk gelen 1 trilyon doların üzerinde dijital varlık aldı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!