Altcoin HaberleriKripto Para Analizleri

Palihapitiya Girişim Sermayesinde 700.000.000.000 $ Tahribat Öngörüyor!

Milyarder Chamath Palihapitiya, enflasyonun düşmeye başladığına dair işaretlere rağmen kasvetli bir makroekonomik tablo çizdi.

All-In Podcast’in yeni bir bölümünde Palihapitiya, geçen hafta Federal Rezerv’in faiz oranlarını “hepinizin düşündüğünden daha yüksek” ve “hepinizin istediğinden daha yüksek” artırmaya devam edeceği yönündeki çağrısını ikiye katladı.

Risk sermayedarına göre, önümüzdeki altı ay içinde enflasyonun çirkin yüzünü göstereceğini ve bunun da Fed’i faiz oranlarını artırmaya devam etme konusunda cesaretlendireceğini; bunun da finansal piyasalarda başka bir satış olayını tetikleyeceğini söyledi.

chamath palihapitiya

“Tüm bu olumlu haberlere sahibiz ancak sorun şu ki, aşağı yönde hala çok fazla risk var. David’in [Sacks] resesyonda ikinci dip noktasını henüz görmedik. Dolayısıyla bu çift dip pahalı olacak.

[Sharpe analistleri] enflasyonun önümüzdeki altı ay içinde bir noktada geri geleceğini düşünüyor. Bu da Fed’in ayağını gazdan çekmemesini sağlayacak, belki de iki ya da üç 50 baz puanlık artırım daha yapacak.”

Palihapitiya, Federal Rezerv’in 2024 yılının ilk yarısına kadar faiz oranlarını %5,50’ye çıkaracağını öngördü.

Bu ayın başlarında ABD Merkez Bankası faiz oranlarını üst üste dördüncü kez %0,75 oranında artırarak gösterge federal fon oranını %3,75 ila %4 aralığına getirdi.

Palihapitiya’ya göre, uzun bir süre boyunca yüksek faiz ortamı yüz milyarlarca dolar değerindeki girişim sermayesini yok edecektir.

Chamath Palihapitiya: Buz dağının görünen kısmı

“Daha yeni çekilmeleri görmeye başlıyoruz. İnsanların portföylerindeki etkileri yeni yeni görmeye başlıyoruz. Bu da davranış değişikliğine yol açacaktır. Bu SBF (Sam Bankman-Fried) olayı, risk altındaki para açısından buzdağının görünen kısmı…

2018’den 2021’e kadar ve 2022 tahmini de dahil olmak üzere, girişim sermayesine 1 trilyon dolar enjekte ettik. Tarihsel olarak bu gibi dönemlerde nasıl para kaybedildiğine bakarsanız ve bunu 2018’den bugüne kadar katlarsanız, temel olarak size 2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022’deki 1 trilyon doların yaklaşık 500 milyar dolarının yok olacağını söyler. Bunu henüz görmeye başlamadık bile.

Daha eski yıllardan da 100 milyar dolar kadarını hesaba katarsanız, 600 milyar ya da 700 milyar dolarlık bir ödenmiş sermaye tahribatından bahsediyoruz demektir.”

Sam Bankman-Fried, geçen hafta iflas başvurusunda bulunan bir kripto türev borsası olan FTX’in kurucusu ve eski CEO’sudur.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!