BİTCOİN

Kripto Para Yasakları Sonrası Vergi Konusu Gündemde! Vergi Alınır Mı? Alınırsa Oranı Ne olur?

Merkez Bankası tarafından yayınlanan yönetmelik ile kripto paraların ödeme aracı olarak kullanımı yasaklandı. Bu yönetmelikte bu yasak kadar önemli bir husus daha var. Türkiye ilk defa kripto varlıklara ilişkin resmi olarak bir tanımlama yaptı.

Bu tanımlama yeni bir kanuni düzenleme yapılmadığı takdirde bundan sonra oluşacak hukuki ihtilaflarda referans noktası olarak kabul edilecek.

Merkez bankası tarafından çıkarılan yönetmelikte kripto varlıklar “gayri maddi varlık” olarak tanımlandı.

“Kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.”

Bu Tanımlamanın Vergisel Boyuta Etkisi Nedir?

Bu noktada iki farklı görüş ortaya çıkıyor. Bazı vergi uzmanları bu tanımlamanın kripto varlıklardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi için yeterli olmadığını düşünse de, bu tanımın yeterli olduğunu ve bundan sonra kripto varlıklardan elde edilecek gelirlerin vergilendirilebileceğini ifade eden vergi uzmanları da var.

Bu tanım sonrası vergi alınabileceğini iddia eden uzmanlar Gelir Vergisi Kanunu’nun 70. ve mükerrer 80. maddelerine atıf yapıyor.

kripto para yasaklandi mi kripto para ile odeme y 5010886
Kripto Para Yasakları Sonrası Vergi Konusu Gündemde! Vergi Alınır Mı? Alınırsa Oranı Ne olur? 1

80. madde gayri maddi varlıklara atıfta bulunarak bu malların elden çıkarılması sonucu oluşan değer artışı kazançlarının vergilendirileceğini ifade ediyor.

Değer artışı kazancı bir varlığın alımı ve satımı arasındaki farkı temsil ediyor. Uzmanlar gelir vergisi dilimlerine göre bu vergi türünde oranın %40’a kadar çıkabildiğini hatırlatıyor. 2021 yılı için 19 bin liralık bir istisna söz konusu. Buna göre 19 bin liranın üzerindeki kazançlar vergilendiriliyor.

vergi
Kripto Para Yasakları Sonrası Vergi Konusu Gündemde! Vergi Alınır Mı? Alınırsa Oranı Ne olur? 2

Bu konuda farklı düşünen uzmanlar ise verginin ancak kanuni düzenleme ile konulup kaldırılabileceğini ifade ederek, kripto paralardan vergi alınabilmesi için bu yönetmelikteki tanımlamanın yeterli olmadığını ve kanuni düzenleme yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Uygulamanın nasıl şekilleneceği ve vergi dairelerinin bu konuda nasıl bir tutum sergileyeceği belirsizliğini koruyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!