Kripto Para Haberleri

FBI, Kripto Dolandırıcılığının 2022’de %183 Arttığını Söyledi!

Federal Araştırma Bürosu (FBI), kripto para yatırım sahtekarlığından etkilenen kişi sayısının 2022’de tarihi seviyelere ulaştığını belirtiyor.

Büronun yayımladığı yeni bir rapora göre, yatırım sahtekarlığı vakaları geçtiğimiz yıl İnternet Suçları Şikayet Merkezi’ne (IC3) iletilen en pahalı olaylar arasındaydı.

2021’de yatırım dolandırıcılığından zarar görenlerin toplam kaybı 1,45 milyar dolar iken, 2022’de bu rakam %127’lik bir artışla 3,31 milyar dolara çıktı. Dijital para dolandırıcıları, 2021’de 907 milyon dolar elde ederken, 2022’de %183’lük bir artışla 2,57 milyar dolarlık gelir sağladı.

“Kripto yatırım dolandırıcılıkları, mağdur sayısında ve bu yatırımcıların dolar kayıplarında benzeri görülmemiş artışlar gördü. Birçok mağdur, bu hileli yatırımlardan kaynaklanan kayıpları karşılamak için büyük borçlar üstlendi.”

Rapora göre, yatırım dolandırıcılığına maruz kalanların büyük bir kısmı 30 ila 49 yaş aralığında bulunuyor.

Kripto para dolandırıcılığında sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri, “likidite madenciliği” adı verilen ve mağdurları kötü amaçlı uygulamalarla kripto cüzdanlarını bağlantılı hale getirmeye ikna eden yöntemdir. Suçlular, sosyal medya hesaplarını hackleyerek, ele geçirdikleri kullanıcıların arkadaşlarına yanıltıcı dijital para yatırım teklifleri sundu.

Dolandırıcılar ayrıca, ünlü kişiliklere benzeyerek mağdurları yalan yanlış yatırım fırsatlarına yönlendirdi.

Mağdurlar, aynı zamanda, sözde yatırım şirketleri tarafından sahte görevlerle aldatıldı. İş başvurusu yapanlara, iş imkanı yerine yanıltıcı yatırım teklifleri sunuldu.

kripto para haberleri

Kripto dolandırıcılığı, Emlak piyasası için tehdit oluşturuyor

Emlak uzmanları da dolandırıcıların hedefi oldu; onlara, nakit ya da kripto para karşılığında değerli gayrimenkul satın alma fırsatları teklif edildi.

telegram 12

Raporda, siber dolandırıcıların dijital para platformlarını amaçlarına ulaşmak için artan oranda kullandığı belirtiliyor.

“Son zamanlarda, dolandırıcılar dijital para borsaları için finans kurumlarında tutulan saklama hesaplarını daha sık kullanıyor veya kurbanların fonları doğrudan fonların hızla dağıtıldığı dijital para platformlarına göndermelerini sağlıyor.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!