Bitcoin Haberleri

Bir Yasakta Endonezya Merkez Bankasından Geldi! Gerekçeler Sıralandı!

Endonezya Merkez Bankası Başkanı Perry Warjiyo, merkez bankasının kripto para biriminin bir ödeme aracı olarak kabul edilmesini yasakladığını açıkladı.

Perry’ye göre, bu karar mevcut yasalara dayanmakta.

Kripto para Anayasa, Endonezya Bankası Yasası ve Para Birimi Yasası uyarınca meşru bir ödeme aracı değildir.

Öte yandan Endonezya’dan gelen son gelişme de Türkiye’nin benimsediği benzer bir eyleme benziyor. Bir rapora göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kripto ödemelerini de yasakladı. Ayrıca, mal ve hizmetler için ödeme yapamayacaklarını beyan etti.

btc 0328

Kripto varlıklarının değişken doğası ile çoğu hükümet, yatırımcıları korumak için bazı katı önlemlerle endişelerini dile getirdi. TCMB için, ödemeler için kripto para biriminin kullanılması, işleme dahil olan tarafları olumsuz etkileyebilir.

Warjiyo, yasağı uygularken Endonezya Bankası’nın finansal kurumları izlemek için saha denetçileri görevlendireceğini söyledi. Aslında, merkez bankasının politikasına uymalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Dahası, Endonezya riskleri nedeniyle kripto para birimine karşı temkinli olduğu biliniyor. 2018’de ülkenin merkez bankası kripto tabanlı işlemleri yasakladı, ancak daha sonra kripto ticaretine bir emtia olarak izin verdi.

Ayrıca, Endonezya Merkez Bankası, dünyadaki çeşitli merkez bankaları gibi, bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) araştırıyor. Ancak BI başkanı Warjiyo, merkez bankasının potansiyel bir dijital rupiahın ülkenin ödeme sistemine fayda sağlayabileceği ve iyileştirebileceği yolları araştırdığını söyledi.

Kaynak: CoinQuora

telegram 12

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!