Altcoin HaberleriEthereum HaberleriNFT Haberleri

Cardano, NFT Alanında Ethereum’u Tahtından Etti!

Cardano blockchain‘i, NFT (Non-fungible Token) dünyasında adından sıkça söz ettirir hale geldi. Birkaç yıl öncesine kadar NFT trendinde neredeyse görünmezken, şimdi bu alanda önemli bir oyuncu olma yolunda hızla ilerliyor.

NFT, son yıllarda milyar dolarlık bir sektör haline geldi. Başlangıçta Ethereum, NFT’lerde en tercih edilen blockchain platformuydu. 2021 yılında patlak veren NFT çılgınlığı sırasında Cardano, DeFi ve NFT desteklememesi sebebiyle eleştiri oklarının hedefi oldu ve bir “hayalet ağ” olarak nitelendirildi.

Bu durum, zamanla değişti ve Cardano artık NFT alanında etkin bir şekilde yer alıyor.

Stocktwits NFTs tarafından yayınlanan veriler, Cardano NFT taban fiyat endeksinin Ethereum’un taban fiyat endeksinin %22 üzerinde olduğunu gösteriyor. Bu durum, yatırımcıların NFT’lerle ilgili olarak Cardano’ya yönelmeye başladığının bir işareti olabilir.

cardano ethereum

Cardano NFT ekosisteminin büyümesinde, Eylül ayında gerçekleşen Vasil hard fork’unun da önemli bir rolü var. Bu güncelleme, Cardano’nun, Ethereum ve Solana’nın ardından üçüncü büyük NFT protokolü olmasına yardımcı oldu. Vasil hard fork’uyla, Cardano ağında blok gecikme hızı düşürüldü ve verimlilik artırıldı. Bunun neticesinde, Cardano blockchain‘indeki Benzersiz Aktif Cüzdanlar (UAW) sayısı yeni zirvelere ulaştı.

Ethereum ağında yaşanan ağ tıkanıklığı ve yüksek işlem ücretleri gibi sorunlar da, kullanıcıların alternatif ağlar aramasına sebep oldu.

Yine de, Cardano ağındaki NFT’lerin taban fiyat endeksi Ethereum’u geride bıraksa bile, Ethereum ağı NFT satış hacimleri konusunda hâlâ lider. Kripto para analitik platformu CryptoSlam’ın verilerine göre, son 24 saatte Ethereum ağındaki NFT satışlarının işlem hacmi 65 milyon dolar iken, Cardano’nun işlem hacmi yalnızca 1,47 milyon dolar.

Bu gelişmeler, Cardano’nun NFT alanında yükselen bir yıldız olduğunu, ancak henüz Ethereum’un tahtını tam anlamıyla sarsmadığını gösteriyor. İlerleyen dönemde bu rekabetin nasıl şekilleneceğini izlemek, blockchain teknolojisinin ve kripto para sektörünün geleceği açısından ilginç olacak.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

telegram 12

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!