BİTCOİNNEDİR?

Bitcoin İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

‘BTC’ olarak kısaltılan Bitcoin, geleceğin para birimidir. Ancak ABD Doları, Euro ve Türk lirası gibi geleneksel para birimlerinin aksine, onları kontrol edecek bir merkez bankası, kurum veya hükümet bulunmamaktadır. Aynı zamanda her Bitcoin kopyalanamadığından dolayı benzersizdir. Dünyadaki binlerce bilgisayar ile madencilik yapılarak, dağıtılmış bir mimari sayesinde varlığını sürdürmektedir. Bu sayede Bitcoin merkeziyetsiz olma özelliği kazanmaktadır. Bitcoin işlemleri açısından ise yapılacak birkaç adım vardır. Bunun için ilk olarak Bitcoin alınmalı ve sonrasında istenilen yatırım biçimine göre kullanılmalıdır.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alımı için en kolay yollarından biri kripto para birimi ticaret platformu kullanmaktır. Bugün, neredeyse tüm platformlar KYC ve AML ilkelerini takip etmektedir. Bazı borsalarda ise kullanıcılar, kimliklerini kullanıcılara açıklamadan belirli limitler dahilinde Bitcoin işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bitcoin ile işlem yapmak için ilk olarak yerel veya yabancı kripto para borsalarından biri için bir hesap oluşturmanız ve güvenli bir genel muhasebe oluşturmak için kimlik doğrulamasını kullanmanız gerekmektedir.


Kanal üzerinden giriş yapabilmeniz ve bir hesap oluşturabilmeniz için telefon numarası ve e-posta onayı gibi belirli bir güvenlik seviyesine sahip bir kripto para borsası üzerinden işlem yapmanız önerilmektedir. Hesap açtıktan sonra gerekli sayıda Bitcoin depolamanız gerekmektedir. Bitcoin hesabınızdaki havale işlemleri, paranızın bir cüzdandaki veya benzeri bir konumdaki konumu hakkında bilgileri güvenli bir şekilde girmek için yeterlidir. Bu açıdan Bitcoin’de yapılacaklar için en güvenilir olan kripto para borsası bulunmalıdır. Bu açıdan Binance, Coinbase, Kraken, KuCoin, BtcTurk, Bitfinex tercih edilebilir.

bitcoin
Bitcoin İşlemleri Nasıl Gerçekleşir? 1

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin kazanmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bu yollar üçe ayrılmaktadır, gelir (ücretler ve faiz gibi), üretim veya geleneksel para birimleri gibi ticaret. Bitcoin bugün itibari para sisteminin yerini almamış olsa da Bitcoin ile ödeme almak için işvereniniz ile konuşarak maaşınızı bu para birimi ile alabilirsiniz. Aynı zamanda kripto para sektöründe uzmanlaşırsanız ve bu alanda bir işiniz olursa Bitcoin ile maaş alabilirsiniz. Bitcoin sistemi içerisinde diğer kullanıcılara Bitcoin aracılığıyla faiz ya da borç veren firmalar bulunmaktadır. Bu açıdan şirketlere ödünç verdiğiniz Bitcoinler, yatırımcılara borç olarak verilebilmektedir. Böylelikle şirket gelirini sizinle paylaşacaktır.


Bu sistem bir bankacılık sistemine benzese de tüm ülkelerde kripto para birimi işlemlerini düzenleyen herhangi bir yasanın olmadığı ve tüm yasaların küresel olarak geçerli olmadığı unutulmamalıdır. Bundan dolayı Bitcoin işleyişi nedeniyle güvenlik göz ardı edilmemelidir. Yalnızca likiditesi yüksek ve güvenli olduğunu düşündüğünüz tanınmış şirketleri seçmelisiniz. Tüm alanlarda olduğu gibi, kripto para birimi endüstrisindeki dolandırıcılara karşı dikkatli olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bazı web siteleri, satın alımlarınızın bir kısmını hesabınıza iade etmek için Bitcoin kullanmaktadır. ‘Bitcoin cashback’ adı verilen bu sistem ile de Bitcoin kazanmak mümkündür.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin satımı ve alımı için pek çok farklı yol bulunmaktadır. Bu açıdan toplam 21 milyon Bitcoin oluşturulabileceği için Bitcoin kullanan kişi sayısı giderek artmaktadır. Böylelikle Bitcoin değerlerinin zamanla artması beklenmektedir. Bu açıdan yatırım yapılabilir. Bitcoin yatırımcısı olmak için tek yapılması gerekilen Bitcoin’i tutmak ve beklemektir. Bir diğer yöntem ise Bitcoin ile ödeme yapan online alışveriş sitelerinde Bitcoin kullanmaktadır. Yaşanılan bölgeye bağlı olarak da Bitcoin ile ödeme kabul eden bazı mağazalar bulunabilmektedir. Bir diğer yöntem ise Bitcoin’in hediye kartlarına dönüştürükmesidir. Bu açıdan Bitcoin kullanmanın en kolay yoludur. Özellikle Amazon ve Sears gibi birçok büyük şirket, Bitcoin’i destekleyen çevrimiçi bir pazar yeri olan Gyft aracılığıyla hediye kartları sağlamaktadır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!