Bitcoin HaberleriKripto Para Rehberi

Bitcoin Yasal Mı?

Son zamanlarda Bitcoin ve diğer kripto paraların adı sıklıkla duyulmaktadır. Ancak bu konu ile ilgili merak edilen birçok soru vardır. Bu sorulardan en önemli olanı ise Bitcoin yasal mı sorusudur. Bitcoin, aracı olmadan doğrudan transfer edilebilen dijital bir elektronik para birimidir. Bu nedenle bu para birimini takip etmek zordur. Aynı zamanda herhangi bir tüzel kişiye, merkez bankasına, devlet bankasına, düzenleyici kuruma, resmi kuruma veya benzeri kuruma tahsis edilmemektedir. Bu açıdan devlet garantisi bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu hem yasal düzenleyiciler hem de bazı hükümetler için gerçek bir sorundur.

Bu nedenle Bitcoin sorun çıkarır mı sorusunun genel bir cevabı bulunmamaktadır. Bazı ülkelerin hükümetleri kripto para birimlerinin kullanımını tamamen yasaklasa da bazı ülkelerde Bitcoin yasal bir para birimidir. Coğrafi bir alanda Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerinin yasaklanması, böyle bir yasağın uygulanmasını zor kılmaktadır. Bu birim, işlemlerin yönetilmesini engellenmesine izin vermemektedir. Temel olarak, Bitcoin’in merkezi olmayan protokolü, coğrafi kısıtlamalar ve düzenlemelerden bağımsız olarak, onu gerçekten küresel bir para birimi haline getirmiştir. Dünyadaki çoğu ülkede Bitcoin göndermek, almak, madencilik yapmak ve kullanmak tamamen yasaldır.

Bitcoin’in Yasal Olduğu Ülkeler

2013 yılında Bitcoin, Amerika Birleşik Devletleri’nde sanal bir para birimi olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda Bitcoin İngiltere’de yasal olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Birleşik Krallık’taki tüm Bitcoin işlemleri için belirli vergi oranları alınmaktadır. KDV, Bitcoin ile yapılan işlemler için de geçerlidir. Bitcoin yasal işlemler kabulünü sağlayan bir diğer ülke ise Avustralya’dır. Avustralya’da hiçbir kripto para birimi için kanun düzenlenmemiştir. Ayrıca Avustralya, Bitcoin’deki çifte vergilendirmeyi sona erdirerek kripto para birimi konusunda ön plana çıkmaktadır. İsveç’te ise satın alımlar Bitcoin ile ödenebilmektedir. Belçika’da hiçbir hükümet Bitcoin para birimine doğrudan müdahale etmemektedir. Bu durum ise Bitcoin’in Belçika’da yasadışı olmadığını açıkça göstermektedir.

bitcoin

Bitcoin’in Yasak Olduğu Ülkeler

Bitcoin ve kripto para birimleri genellikle dünyanın birçok yerinde yasal olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, bazı ülkeler Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımını yasaklamaktadır. 2019 yılının Mart ayına kadar en az 9 ülke Bitcoin yasallık konusunda yasalar çıkarmıştır. Bu açıdan Afganistan, Pakistan, Cezayir, Bolivya, Bangladeş, Makedonya, Suudi Arabistan, Katar, Vanuatu ve Vietnam’da kripto para işlemleri yasaktır. Bazı ülkelerde ise devletler kripto para değişimini yasaklamıştır. Bu açıdan Çin, Hindistan, Ekvador, Endonezya, Fas, Zambiya, Nepal, Mısır, American Samoa, kripto borsalarını yasaklamıştır. Ancak merkezi olmayan kripto para birimlerinin doğası gereği, bunları yasaklamak imkansızdır.

Türkiye’de Bitcoin Yasal Mı?

Türkiye’de Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin alım satımını yasaklayan veya suç teşkil eden herhangi bir kanun bulunmamaktadır. Bu açıdan Bitcoin ticareti yapmak suç değildir. Ancak, Türkiye hükümeti, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine dair bir yönetmelik yayınlamıştır. Aynı zamanda bir basın açıklamasında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin güvenli olmadığı belirtilmiştir. Bu açıdan Bitcoin güvenli mi sorusunun cevabı BDDK açısından hayırdır. Ancak pek çok ülke bu para biriminin güvenli olduğunu düşünmektedir.

Bitcoin ve Ethereum gibi para birimlerinin yükselişe geçmesi ile yapılan müdahale, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kripto para kullanımına ilişkin düzenlemeleri ile resmi gazetede yayınlanmıştır. Bunun elektronik para, ödeme araçları, menkul kıymetler veya diğer sermaye piyasası araçları olarak sınıflandırılmayan maddi olmayan varlıklara uygulandığı tespit edilmiştir. Kararda, şifrelenmiş varlıkların ödeme için doğrudan veya dolaylı olarak kullanılamayacağı ve kullanım için hizmet sağlayamayacağı vurgulanmıştır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

telegram 12

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!