Kripto Para Rehberi

Bitcoin Fiyatını Etkileyen Faktörler

Bitcoin, günümüzde en çok bilinen ve yüksek hisseye sahip kripto para birimi olarak bilinmektedir. Kripto para ya da bir diğer adıyla sanal para, kriptoloji biliminin bir ürünüdür. Buna göre kripto para madenciliği yapılarak bulunan bu sanal paralara fiziksel para yardımıyla yatırım yapılabilir ve borsanın durumuna bağlı olarak size daha fazla para kazandırabilir.
Kripto para birimleri genel anlamda değişken olabilmeleri ile de öne çıkmaktadır. Buna göre borsayı iyi takip etmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekir. Ancak iyi ve güvenilir yatırımlar sayesinde büyük bir gelire kısa zamanda sahip olabilirsiniz.

Kripto paralar yasal mıdır sorusunun cevabı ise “evet” olacaktır. Ancak yeni bir konsept olarak ne Türkiye ne de farklı bir ülkenin bünyesinde genel olarak kesin bir şekilde konumlandırılmamıştır. Ancak buna bağlı olarak herhangi bir merkeze bağlı değildir ve bu sebeple de farklı bir kişi ya da kurum tarafından kontrol edilemez. Aynı şekilde uluslararası bir biçimde transfer yapılabilir ve bu transferler 7 gün ve 24 saat olmak üzere yapılır. Bu anlamda herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır.

Bitcoin’in Günümüzdeki Fiyatı Nedir?

Bitcoin fiyatı dediğimizde genel anlamda karşımıza çıkan durum, BTC gibi bir sanal para biriminin 1 TL düzeyinde karşılığı olacaktır. Her sanal para düşük düzeylerde başlar ancak yatırım yapan kişiler ve genel anlamda bilinirliği arttıkça yaptığınız yatırım kadar geri dönüşü olacaktır.

Bu anlamda 2017 yılında BTC fiyatı yaklaşık olarak 1.000 dolar düzeyinde seyretmekteydi. Ancak bu anlamda hızlı bir yükselişe girerek 2017 yılının sonunda 20.000 dolar civarına yükselerek kendini duyurmuş ve sanal para birimlerinin başı ve en çok bilineni haline gelmiştir. Günümüzde ise Bitcoin fiyatı yaklaşık olarak 60.000 dolar civarındadır.
Aynı şekilde sanal para birimlerinin yükselişinden bahsetmek gerekirse günümüzde 60.000 dolar civarında olan Bitcoin, 2009 yıllarında 10 dolar dahi değildi. Bu anlamda çoğu analizcinin bu konu üzerine eğildiğinden ve gelecek yıllarda BTC başta olmak üzere sanal para birimlerinin alacağı durum için öngörülerde bulunmaktadırlar.

bitcoin

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

BTC yatırımı dendiğinde ilk olarak nasıl yatırım yapacağınızı da bilmeniz gerekecektir. Bu anlamda sanal para yolculuğunuzun ilk adımını atmış olursunuz.
Bitcoin’e yatırım yapmak için öncelikle bir BTC cüzdanı oluşturmanız gerekecektir. Bu anlamda dijital olarak kaydolmanız gerekir. Bundan sonraki adım ise kendi banka hesabınızı BTC cüzdanınıza bağlamaktır. Bu şekilde transfer yapmanız da kolaylaşır. Ayrıca BTC almak için de banka hesabınızdaki paraya ihtiyaç duyarsınız.
Bundan sonra ise banka hesabınızdaki para ile BTC yani Bitcoin satın alabilirsiniz. Satın aldığınız Bitcoinleri bekletebilir ve böylece zaman içerisinde paranızı katlayabilir ya da Bitcoin kabul eden yerlerde alım yapabilirsiniz.

Bitcoin Fiyatlarını Neler Etkiler?

BTC fiyatını etkileyen faktörler bulunur. Bu etkenler hem piyasanın durumuna göre hem de yatırımcılara göre değişiklik gösterebilir.

Kullanıcıların Durumu

Kullanıcıların alım ve satımlarına ve Bitcoin üzerinde bulunan hisselere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu anlamda döviz talebi düştüğü takdirde fiyatlar da düşüş gösterecektir. Bitcoin fiyatları aynı şekilde kullanım durumlarına göre de değişebilmektedir.

Öngörüler

Bitcoin için gelecekte yapılacak genel öngörüler, BTC fiyatını etkileyebilmektedir. Buna bağlı olarak bilmeniz gereke durum, Bitcoin ne kadar bilinen ve yüksek fiyatlı bir kripto birim olsa da hiçbir zaman sabit fiyatlı olmayacağıdır. Buna göre gelecek birkaç yıl için düşünülen fiyatlar göz önünde bulundurulduğunda insanların yatırım yapma olasılığı da yükselecek ve aynı şekilde fiyatlarda değişiklik görülecektir.

Sanal Para Düzenlemeleri

Bahsedildiği üzere sanal paralar sizin isteğiniz dışında el konulabilecek birimler değildir ve herhangi bir merkeze bağlı değillerdir. Bu anlamda birçok kişi, belirli bir kısıtlama olmamasını bir yarar olarak sayar ve aynı şekilde yatırım güçlerini sağlarlar.

Yarılama Durumu

Bitcoin’in 21 milyona sabitlenmiş olarak bulunan limiti, ödüllerin yarıya indirilmesi ile büyük durumlara ve değişikliklere sebep olabilecek derecededir. Ancak bu durumu göz ardı etmeyi seçtiğiniz takdirde sanal paralardan kazandığınız gelir de değişebilir.
Bu anlamda genel olarak piyasa hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir ancak bu bilgiler kar etmek için tam bir taban oluşturmazlar.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!