Altcoin HaberleriKripto Para Analizleri

Brian Armstrong: Sam Bankman-Fried’ın Dolandırıcılık Yapmasının Muhtemel Olduğunu Söyledi!

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kripto borsası FTX’in çöküşüne ağırlık vererek, firmanın CEO’su Sam Bankman-Fried’ın muhtemelen çile sırasında bir tür dolandırıcılık yaptığını söyledi.

All-In Podcast’te yeni bir röportaj veren Armstrong, çöküşün yaşandığı sırada hem Bankman-Fried hem de FTX’i satın alma fikrini kısa süreliğine gündeme getiren Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ile konuştuğunu söyledi.

“Sam ile konuştum, acil durum finansmanı ve bunun gibi şeyler toplamaya çalışıyordu. CZ ile neden satın almayı düşündüğü hakkında konuştum, bunun kötü bir fikir olduğunu düşündüm. Ancak bu noktada olanlardan anladığım şu… FTX, Alameda adlı piyasa yapıcısının riskli şeylere yatırım yaptığı bir pozisyondaydı ve bu iyi bir şey. Piyasa yapıcılar, hedge fonlar daha fazla risk almak üzere tasarlanmışlardır. Görünen o ki Terra (LUNA), Voyager, Celsius ve Three Arrows’un [Capital] battığı kripto sektöründeki son sarsıntı sırasında Alameda da büyük bir kayıp yaşamış.”

Armstrong, Alameda’nın zararı üstlenmesine izin vermek yerine, FTX CEO’sunun müşteri fonlarını kripto borsasından kendi quant ticaret firmasına taşıyarak potansiyel olarak dolandırıcılık yaptığını söyledi.

armstrong

Brian Armstrong: Bunu neden yaptığını bilmiyorum

“Bu ödeme gücü sorunu vardı ve Sam bunun patlamasına izin vermek yerine temelde ‘Hey, burada FTX’te bir grup müşteri varlığımız var’ dedi ya da bir şekilde temelde FTX’ten Alameda’ya borç verdi ve onu desteklemeye çalıştı. Bunu neden yaptığını bilmiyorum. Bana göre bu, onun muhtemelen dolandırıcılık yapma sınırını aştığı andı. Bence muhtemelen kullanıcılara yalan söyledi, yatırımcılara yalan söyledi ve Voyager ve BlockFi gibi farklı şirketleri kurtarmaya çalıştı ve belki de ticaret yaparak bu işten sıyrılabileceğini düşündü.”

Coinbase CEO’su, bir bulaşmanın kripto endüstrisinin diğer alanlarına yayılma ve diğer firmaları olumsuz etkileme şansı olduğunu söyledi. Ayrıca adı açıklanmayan birden fazla şirketin Coinbase ile temasa geçerek acil finansman talebinde bulunduğunu da açıkladı.

“Burada bir miktar bulaşma riski olduğunu düşünüyorum. Bence FTX’te parası olan başka firmalar da var ve bunlar şu anda iflas mahkemesine gidiyor. Yani bu kötü oldu. Multicoin [Capital] halka açıldı ve portföylerinin %10’unu FTX’e yatırdıklarını söyledi. Alameda’nın kredi vermiş olabileceği başka firmalar da var ve bu firmalar muhtemelen zor durumdalar.

Kim olduğunu söylemek istemiyorum ama acil finansman bulmaya çalışan başka insanlardan gelen birkaç telefon aldık. Sadece – FTX ve Alameda’dan tamamen farklı olarak – kripto satın almak için marj veya kaldıraç aldıkları kendi portföylerine sahip olabilecek insanlar var ve şimdi fiyatlar biraz düştüğü için durduruluyorlar, bu yüzden hepsi çok zorlayıcı oldu.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!