Bitcoin Haberleri

The Guardian, Türkiye Ekonomisi Adına Açıklamalarda Bulundu!

İngiliz The Guardian, Türkiye’de enflasyona paralel olarak kripto paraya ilginin arttığını yazdı. Haberde, Naci Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlığından alındığı günlerde işlemlerin zirve yaptığı belirtildi. The Guardian gazetesi, Merkez Bankası Başkanlığı’ndaki değişikliğin Bitcoin çılgınlığını tetiklediğini belirtti.

İngiliz The Guardian: Türkiye’deki ekonomik çalkantı Bitcoin çılgınlığını tetikledi

İngiliz gazetesi The Guardian, Türkiye’de son günlerde kripto para piyasalarına yönelik artan ilgiyi yazdı. ‘Türkiye’deki ekonomik karmaşa Bitcoin çılgınlığını harekete geçirdi’ başlıklı haberde, kripto paralara duyulan ilginin özellikle Naci Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlığından alındığı hafta sonu zirve yaptığı belirtildi. Gazete, Çorum’da Bitcoin ile ödeme kabul eden Kırmızı Şimşekler Çay Evi’nin sahipleriyle de söyleşi yaptı.

“Türk lirası geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı kovma yönündeki şok edici kararı sonrasında dramatik biçimde değer kaybetti” denilen haberde, Merkez Bankası’na iki yıldan kısa süre içinde dördüncü bir başkan atandığı ve TL’nin 2018’deki döviz krizinden bu yana değerinin yarısını kaybettiği belirtildi.  The Guardian, haberinde şu ifadeler kullandı:

“Enflasyon mart ayında yüzde 16.19’la, yüzde 5’li̇k hedefi̇n epey üstüne çıkarak son altı ayin en yüksek sevi̇yesi̇ne yükseldi̇ ve i̇şsi̇zli̇k de yüzde 12.2 i̇le yüksek seyretmeye devam edi̇yor. Son ekonomi̇k karmaşa, yatırımcıların Bi̇tcoi̇n’i̇n yükseli̇şi̇nden kazanma ve enflasyonda korunma umudu sonucunda, ülkede kri̇pto para i̇şlemleri̇nde artışa yol açtı.”

theguardian

The Guardian gazetesi: Ağbal’ın görevden alındığı haftasonu zirve yaptı!

Gazetenin analizine göre, Türkiye’deki kripto para işlemleri Şubat ayının başı ile 24 Mart arasındaki dönemde 218 milyar TL’ye ulaştı; Ağbal’ın görevden alındığı hafta sonunda da zirve yaptı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu hacmin sadece 7 milyar TL olduğuna dikkat çekilirken, Ağbal’ın görevden alınmasını izleyen günlerde 23 milyar TL değerinde kripto paranın işlem gördüğü belirtildi. Bu hacmin geçtiğimiz yılın aynı günlerinde 1 milyar TL olduğu da aktarıldı. Habere göre, Ağbal’ın görevden alınmasından önceki hafta kripto para, Türkiye’deki Google aramalarında da zirveyi gördü.  

Haberde “Türkiye’de kripto paralara duyulan ihtiyaç birkaç yıldır düzenli olarak artıyor. Bu büyük ölçüde bu paraların enflasyondan etkilenmeyen sonsuz kaynaklar olarak görülmesinden kaynaklanıyor” denilirken, kripto para alım-satım platformu BtcTurk’ün CEO’su Özgür Güneri de “Türk halkı yüksek enflasyon tarihimizden dolayı dolayı istikrarlı varlıkları sever. Türklerin nesiller boyu altın, emlak ve dolara yatırım yapmasının nedeni de bu” yorumunu yaptı.

“Herkes çabuk zengin olmak istiyor. Türkler de bir istisna değil”

The Guardian, Mart 2021’den beri kripto para ile ödeme kabul eden Çorum’daki Kırmızı Şimşekler Çay Evi’nin sahipleri Hüseyin Nalcı ve Kerem Kutay Yıldırım’la da görüştü. Nalcı ve Yıldırım, “Çorum’da tanıdığımız herkes kripto paraya yatırım yapmaya başlıyor. Yaklaşık beş yıl içinde normal paranın düşüşe geçeceğine, yerini dijital paraların alacağına inanıyoruz.

Dolayısıyla şimdiden iyi bir pozisyonda olmak istedik” diyor. İleri yaştaki müşterilerin kripto paranın başta ‘absürd’ olduğunu düşündüğünü anlatan Nalcı ve Yıldırım, “Bizimle dalga geçtiler. Fakat şimdi yandaki dürümcü bizden onlara Bitcoin öğretmemizi istiyor” diye konuştu.  İstanbul Kapalı Çarşı’da Bitcoin üzerine işlem yapmaya hazırlanan bir dükkan sahibi ise The Guardian’a, “Herkes çabuk zengin olmak istiyor. Türkler de bir istisna değil” dedi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!