Kripto Para Haberleri

Senatör Cruz: ABD Bankalarından Büyük Sermaye Çıkışı Oldu!

Teksas Senatörü Ted Cruz, ABD bankalarından sermaye kaçışının oldukça kaygı verici olduğunu ve bu durumun ABD vatandaşları için olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

ABD için kötü senaryo

Cruz, sermayenin daha küçük finans kurumlarından büyük bankalara yönelerek en güçlü şirketlerde bir servet birleşmesi meydana getirdiğini ifade etti.

Cruz, geçen ay yaşanan Silicon Valley Bank (SVB) krizi sırasında Washington’daki ilişkilerinden ötürü ayrıcalıklı muamele görmüş olabileceğini söyledi. Bu durumun, ABD’deki küçük işletmelere önemli bir uyarı gönderdiğini vurguladı.

“Bu ciddi bir sorun ve gördüğümüz gibi, Biden yönetimi devreye girerek Silikon Vadisi Bankası’ndaki müşterileri kurtardı. Main Street’teki insanlar, ‘Peki ya Beyaz Saray’da güçlü lobicilere sahip değilsem ne olacak?’ diye düşünüyor.

Dolayısıyla şeffaf ve geçerli olan net standartlara ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle topluluk bankaları ve orta büyüklükteki bankalardan dev bankalara doğru yaşanan sermaye kaçışı konusunda ciddi endişelerim var.

Bence bu durum oldukça zararlıdır. Ekonomimizin en büyük güçlerinden biri, küçük işletmeleri ve girişimcileri finanse eden, mevduat sahiplerinin ‘Eğer büyük bir bankada olsaydım güvende olurdum, ama küçük bir bankada değilim’ dediği küçük topluluk bankalarıdır. Bu durum, genel olarak yönetimde olumsuz etkiler yaratmaktadır.”

abd teksas senatörü

Eski başkan adayı Cruz, şu anda Ohio Senatörü Jim Jordan ile işbirliği yaparak, San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly’den SVB’nin çöküşü ile ilgili bilgi ve belgeleri sağlamasını talep etti.

“Küçük ve orta büyüklükteki topluluk bankalarından büyük bankalara bir sermaye kaçışı yaşanıyor. Bu durum oldukça kaygı verici – küçük bankalar ana cadde işletmelerine destek sağlıyor. [Temsilci Jim Jordan] ile birlikte, SF Fed’den SVB’nin başarısız olmasına neyin yol açtığına dair cevaplar istedik.”

İki Senatör, 9 Mayıs’a kadar tam bir yanıt talep eden bir mektupla Daly’ye başvurdu.

telegram 12

“Gerçekten de, şeffaflık konusunda Federal Rezerv’in ihtiyacı her zamankinden daha büyüktür. SVB’nin çöküşünün ardından geçen haftalar içinde, Amerikan halkı, Federal Rezerv’e ve özellikle de SF Fed’e olan güvenini büyük ölçüde yitirdi.

Örneğin, Demokrat Senatör Elizabeth Warren, banka liderliğinize olan güveninin kalmadığını belirtti. Bu yüzden, halkın güvenini ve inancını yeniden kazanmaya başlamak adına, SF Fed’in taleplerimize olumlu yanıt vermesini ve hızlı ve eksiksiz cevaplar sunmasını bekliyoruz.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!