Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Kripto Borsa Haberleri

SBF, Taylandlı Kadınların Kimliklerini İzinsiz Kullandı: Skandal Büyüyor!

Sam Bankman-Fried (SBF) hakkındaki dava 3 Ekim’de başlandı. Yaklaşık 10 gün süren yargılamada pek çok kritik bilgi gün yüzüne çıktı. Bu dava sürecinde FTX’in eski teknoloji şefi Gary Wang ve Alameda’nın eski başkanı Caroline Ellison tanıklık etti.

Caroline Ellison, eski sevgilisi olan SBF’ye karşı tanık olarak, 2021 yılında SBF’nin dondurulan varlıklarını geri alabilmek için farklı yöntemlere başvurduğunu belirtti.

Ellison’ın ifadesine göre, SBF Tayland kökenli kadınların kimlik bilgilerini kullanarak OKX borsasına üyelik açtı. Açılan bu hesaplarla gelir elde ederek, dondurulan hesapları zarara uğratmaya çalıştı.

Bu şok edici bilgi, kripto para gazetecisi ve Unchained podcastinin sunucusu Laura Shin tarafından ortaya atıldı. Shin, Ellison’ın mahkeme ifadesini X hesabından paylaştı.

Laura Shin’in Twitter’daki paylaşımlarına göre, SBF, Çin hükümetinin dondurduğu kripto varlıklarını kurtarmak adına önce farklı yöntemlere başvurdu. Bunun yanı sıra, Tayland kökenli kadınların kimlikleri ile OKX borsasında hesap açtığı belirtildi.

sbf

Çin Hükümeti OKX’teki Fonları Dondurdu

2021’de Çin hükümeti, OKX ve Huobi (şimdi HTX olarak bilinir) borsalarında yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki kripto parayı durdurdu. Bu adımın nedeni olarak Alameda şirketine yönelik kara para aklama soruşturması öne sürüldü.

SBF bu durum karşısında ilk olarak yasal yollara müracaat etti. Çin’de hukuki destek alarak, sorunun çözülmesi için hükümetle anlaşmaya çalıştı. Fakat bu çabaları sonuçsuz kaldı. Dondurulan varlıkları geri alabilmek adına, yasa dışı yöntemlere yönelerek Tayland kökenli kadınların kimlikleri ile borsa hesabı açtı.

11 Ekim tarihli duruşmada, Caroline Ellison tarafından dile getirilen suçlamalara göre, SBF 1 milyar dolarlık varlığı geri alabilmek için çeşitli stratejilere başvurdu. Bunlar arasında, Tayland kökenli kadınlar adına borsa hesabı açma ve Çinli yetkililere 100 milyon dolar rüşvet teklif etme de bulunmaktaydı.

Laura Shin’in Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, Alameda’nın ortağı Sam Trabucco’nun da bu süreçten haberdar olduğunu belirtti. Trabucco’nun, tüm bu planlamalar sırasında içeride olduğu belirtildi.

SBF, Rüşvetle Fonlarını Geri Aldı

SBF, Ellison’un mahkemede aktardığına göre, stratejik hamlelerinin işe yaramamasının ardından rüşvet yoluna başvurdu. Alameda’nın çalışanı David Ma, Çinli yetkililere rüşvet teklifini ortaya attı. İlk başta bu teklife karşı çıkan SBF, sonrasında kabul etti ve 100 milyon dolar rüşvet karşılığında 1 milyar dolarlık dondurulan varlıklarını geri aldı.

SBF’nin 3 Ekim’de başlayan bu dolandırıcılık davasında her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Şu an 7 farklı suçlamayla karşı karşıya olan SBF’ye, 2024 Mart’ında 5 yeni suçlama daha eklenecek.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!