Kripto Para Haberleri

Birleşik Krallık’tan 147 Kripto Şirketine Sürpriz Uyarı!

Birleşik Krallık’ın mali otoritesi FCA, Huobi (HTX) ve KuCoin gibi 145 kripto para firmasına yönelik uyarıda bulundu.

FCA bu adımla, yatırımcıların güvencesini sağlamayı hedefliyor. Bu doğrultuda, FCA 145 kripto para firmasını izlemeye aldı. Bu, FCA’nın kripto para düzenlemelerini, lokasyonlarına bakılmaksızın tüm kripto para firmalarını kapsayacak biçimde genişlettikten sonra gerçekleşti.

Kripto Para Endüstrisi Üzerindeki Denetimler

Birleşik Krallık Mali Düzenleme Kurumu (FCA) yatırımcıları koruma ve kripto paraların denetlenmesi konusunda yeni bir inisiyatif başlattı.

FCA, 8 Ekim’de izinsiz operasyon yapan firmaların listesini güncelledi. Bu güncellemeyle Huobi (HTX) ve KuCoin gibi 145 kripto para firması da listeye eklendi. FCA bu konuda: “İzinsiz finansal hizmet veya ürün tanıtımı yapan firmalardan uzak durun.” şeklinde bir bildirimde bulundu.

birlesik krallik

Kripto para firmalarının Birleşik Krallık’ta faaliyet göstermek için FCA onayı alması veya geçici izinle çalışması gerekiyor. FCA’nın kripto para tanıtımları konusundaki yetkilisi Jayson Probin, Temmuz ayında, uyarıların göz ardı edilmesi halinde hukuki adımlar atabileceklerini belirtti.

Jayson Probin, FCA kriterlerine uymayan firmaların web sitelerinin kaldırılabileceğini, bu firmalara maddi ceza kesilebileceğini ve hukuki süreç başlatılabileceğini ifade ediyor. FCA’nın Bireysel Yatırımlar Müdürü Lucy Castledine de kuralları ihlal eden firmaların hızla tespit edileceğini ve bu firmalara karşı hukuki adımların atılacağını vurguladı.

Huobi ve KuCoin’den FCA Uyarısına Tepki

İki borsa da, FCA’nın uyarı listesine eklenmelerinin ardından açıklamada bulundu. Huobi, Birleşik Krallık’ta “hizmet ya da ürün sunmadığını veya pazarlamadığını” belirtti. Ancak FCA’nın yetkisi, sadece Birleşik Krallık sınırlarıyla sınırlı olmadığı için, globaldeki Birleşik Krallık vatandaşlarını da kapsıyor.

KuCoin’in CEO’su Johnny Lyu, borsasının faaliyet gösterdiği her bölgede mali düzenlemelere uyduğunu belirtti. Şeyseller’de merkezlenen KuCoin borsası bazı bölgelerde aktif değil, fakat Birleşik Krallık bu bölgeler arasında yer almıyor.

FCA’nın gözetim listesine eklediği firmalar, yatırımcılar için de büyük bir öneme sahip. Çünkü FCA’nın bu firmalara yaptırım uygulaması, bu firmaların müşterileri için potansiyel riskleri beraberinde getirebilir.

telegram 12

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!