BİTCOİN

Rusya’dan Bitcoin Yasağı! Bu Siteler Kapatılmaya Başlandı!

Rusya’nın Perm bölgesindeki bir mahkeme, kripto para birimlerinin nasıl nakde çevrileceğini açıklayan web sitelerini engellemeye karar verdi. Yerel savcılar, yasadışı fonların aklanmasını destekleyebileceği için bu tür bilgilerin yayılmasının Rusya’da da yasa dışı olduğunu savundu.

Rusya’nın Perm Bölgesi’ndeki Kungur Şehir Mahkemesi, Perezovsky Bölge Savcısının çeşitli Bitcoin işlem yöntemlerini detaylandıran birden fazla web sitesini kapatma talebini onayladı. Şifreli platformu keşfeden savcı, ceza gelirlerinin yasallaştırılmasıyla mücadele etmek için bu tür içeriğin yayınlanmasının Rus yasalarını ihlal ettiğinde ısrar etti.

Savcı bir basın açıklamasında şunları söyledi: Bitcoin para kazanma yöntemleriyle ilgili bilgilerin belirli internet kaynaklarında ücretsiz olarak görüntülenebildiği ve kullanılabildiği keşfedildi.” Mevzuatın sanal para alışverişini şüpheli işlemlere katılma olasılığı olarak ele aldığı düşünüldüğünde, Savcı, bu bilgilere erişimin kısıtlanması için bu mahkemeye idari bir talep gönderdi.

Etkilenen web sitelerinin sayısı ve alan adları açıklanmadı, ancak Forklog, bu yılın başından bu yana savcılara atıfta bulunarak bu tür beş talepte bulunulduğunu söyledi. Yayına göre iddialardan biri, Bitcoin’i Rus rublesine dönüştürme yöntemini anlatan bir YouTube videosuyla ilgili.

russia crypto 1 1
Rusya'dan Bitcoin Yasağı! Bu Siteler Kapatılmaya Başlandı! 1

Perm Savcılığı, kararın yürürlüğe girmesinden sonra Kungur Şehir Mahkemesi’nin son kararına tabi olan web sitelerine erişimin kısıtlanacağını belirtti ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Geçen yıl ağustos ayında, bir Rus medya düzenleyicisi olan Roskomnadzor, Bestchange.ru adlı bir kripto para borsası izleme web sitesini üçüncü kez engelledi. Bu popüler web sitesi, Rusça konuşan kullanıcıların mevcut en iyi kripto para birimi döviz kurlarını bulmasına yardımcı olur. Roskomnadzor’u kara listeye alma girişimi 2017’de başladı.

Mart 2020’de ajans, yasaklı İnternet kaynakları listesine beş şifreli web sitesi ekledi. Bu platformlar, kripto borsalarından, biri bilgi portalı olan mobil Bitcoin şarjlarına kadar bir dizi hizmet sunar. Şifreli haber portalı Bits.media’nın forum bölümü de saldırı hedefi haline geldi.

Şifreli web sitesi operatörleri, geçmişte Rus mahkemelerinde bu sansür önlemlerinin bazılarına başarıyla itiraz etti. Mart 2018’de St. Petersburg Şehir Mahkemesi, kripto para birimleriyle ilgili bilgi yayınlayan ve hizmet sunan 40 web sitesindeki yasağı kaldırdı. Aynı yılın Nisan ayında, Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi, Bitcoininfo.ru portalını engelleme kararını bozdu. Mayıs 2019’da Roskomnadzor, savcıların siteyi engelleme çabalarını bırakmasının ardından Bestchange.ru’yu kara listesinden çıkarmak zorunda kaldı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!