Kripto Para Haberleri

Norveç Yetkilileri, AXS Hack’inde Çalınan 6 Milyon Dolarlık Kripto Paraya El Koydu!

Norveç’in ekonomik suçlarla mücadele birimi, Axie Infinity (AXS) adlı blok zinciri oyunu için Ethereum (ETH) ile bağlantılı Ronin Ağı’nda meydana gelen bir hack olayından sonra kripto varlıkların bir kısmına el koydu.

Saldırı, geçtiğimiz Mart ayında gerçekleşti ve Kuzey Koreli siber suç örgütü Lazarus grubunun saldırısı olduğuna inanılıyor. Hack saldırganları Ronin köprüsünün özel anahtarlarını ele geçirerek 173.600 Ethereum ve 25,5 milyon USD Coin (USDC) değerindeki kripto varlıklarını çaldı. Bu olay, yaklaşık 600 milyon dolarlık bir kayıp oluşturdu.

kripto para haberleri

Økokrim, çalınan kripto varlıklarının bir kısmına el koydu

Norveç Ulusal Ekonomik, Çevresel Suçları Soruşturma ve Kovuşturma Kurumu (Økokrim), Federal Soruşturma Bürosu’nun kripto izleme uzmanlarıyla birlikte yürüttüğü soruşturma kapsamında çalınan varlıkların 5.84 milyon dolarlık kısmına el koyduğunu açıkladı.

Økokrim, bu tutuklamayla birlikte Norveç polisinin bugüne kadar ele geçirdiği en büyük kripto para miktarını elde ettiğini belirtiyor.

“Økokrim, zaman içinde çalınan varlıklardan elde edilen gelirlerin peşine düşmek için yoğun bir çaba sarf ediyor. Örgüt, uluslararası ortaklarıyla birlikte kara para aklama sürecini günün her saati takip ediyor.

Bu yaklaşım, Økokrim’in büyük miktarda paranın izini sürmesine ve bilgisayar korsanlarının aklama sürecini engellemesine olanak tanıyor.”

Økokrim, kurtarılan fonların mağdurlara iade edilmesi için Sky Mavis isimli şirketle işbirliği yapacağını açıkladı. Sky Mavis, Axie Infinity’nin arkasındaki şirkettir.

Ajans ayrıca çalınan dijital paraların, Kuzey Kore’nin nükleer programını finanse etmek için fiat para birimine dönüştürülmesini engellemek için bilgisayar korsanlarının kara para aklama operasyonunu takip etmeye devam edeceğini belirtiyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!