Kripto Para Haberleri

Milyarder Ray Dalio, ABD’nin Borç Krizine Girdiğini Söyledi

Ünlü milyarder yatırımcı Ray Dalio, Amerika Birleşik Devletleri’nin şu anda bir borç krizinin kritik evresinde olduğunu ve hükümetin yeni çıkaracağı tahviller için yeterli sayıda alıcı bulmakta zorluk çekeceğini düşünüyor.

Bloomberg ile gerçekleştirdiği son röportajında Dalio, ABD‘nin borç alıcılarının sayısının azalmasının sebeplerinden biri olarak, birkaç yıl önce hazine tahvillerine yatırım yapan kurumsal yatırımcıların Federal Rezerv’in hızlı faiz artışları nedeniyle zarar görmüş olmasını gösteriyor.

Faiz oranları arttıkça, devlet daha yüksek faiz sağlayan yeni tahviller çıkarırken, daha düşük getirili eski tahvillerin değeri düşmekte.

ray dalio 1

Dalio, ABD ve müttefiklerinin, Ukrayna’daki savaş başladığından bu yana yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus varlığını dondurma kararı nedeniyle, bazı ülkelerin Amerika’nın borçlarına yatırım yapmaktan çekindiklerine dikkat çekiyor.

“Arz-talep dengesizliği, çok fazla borç oluşturduğunuz ve aynı zamanda alıcılarınızın azaldığı durumlarda, klasik bir borç krizinin geç evresinde olduğumuzu gösteriyor.

Mevcut durum şu; tüm bu borçları satmamız gerekiyor, [ancak] yeterli alıcımız var mı? Büyük yatırımcılar, dünya genelinde bu hazine tahvillerinde para kaybetmeye başladılar ve bu durum değişiyor.

Ve ardından, etkisi olan jeopolitik değişimler var. Bazı ülkeler yaptırımlardan korkuyor ve ardından bu jeopolitik değişim yaşanıyor.

Bu yüzden arz-talep meselesine baktığımda, o borç için bir arz-talep sorunu olduğunu görüyorum. Çok fazla borç var. Alınması gerekiyor. Yeterince yüksek bir faiz oranı olması gerekiyor.

Eğer bu şekilde devam edersek, önümüzdeki beş ve 10 yıl içinde neler olabileceği konusunda, dengenin sağlanmasının çok zorlaşacağı bir noktaya geleceğiz.”

telegram 12

Dalio, üç uyumlu faktör olduğunu belirtiyor. İlki, ekonomik yavaşlamaya neden olabilecek olan hızlı faiz artışları. İkinci faktör bu.

Üçüncü faktör olarak ise, ülkenin büyük servet açıklarının yol açtığı iç çatışmalara değiniyor.

“Bu kısa vadeli borç döngüsünde – ben buna yedi yıllık döngü diyorum – en zorlu noktayı geçtik. Yani, faiz oranları şu an olduğu seviyede kalmaya devam edebilir ama büyük olasılıkla çok fazla artmayacak ve bir sıkışma yaşanacak.

Bunun sonucunda ekonomi daha zayıf olacak ilerleyen zamanlarda. Büyük bir çöküş yaşanmak zorunda değil…

Ekonomik durumlar kötüleşiyor. Mali bir problem var ve bunun yanı sıra iç çatışmalar yaşanıyor.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!