BİTCOİN

Kripto Para Tehdidinden En Çok Etkilenen Ülke Hangisi? Tehditler Ne İfade Ediyor?

Bitcoin’in fiyatı her zaman fidye yazılımı saldırılarıyla ilişkilendiriliyor. Mayıs 2019’da, Bitcoin 5350 $ ‘dan bir toparlanma yaparken, ABD şehirleri bir dizi saldırıya uğradı. Buna karşılık, Emisoft’un sözcüsü Brett Callow, yüksek profilli fidye yazılımı olayları ile Bitcoin fiyatı arasında bir korelasyon gibi göründüğünü belirtti. Yeni bir rapora göre, son zamanlardaki kripto para birimi tehditlerindeki artış, Bitcoin’in ana akım haline gelmesine bağlanıyor. İlginç bir şekilde, Rusya en çok hedef alınan ülke oldu, onu Tayland ve Peru izledi.

Kripto para tehditlerinden en çok etkilenen ülkeler, ESET telemetrisinin bu tür saldırıların %8,9’unu gördüğü Rusya olurken, onu sırasıyla %5,6 ve %5,3 tespitle Tayland ve Peru izledi.

Rapor, kripto para birimi tehditlerinin 2020’nin ikinci yarısından 2021’in ilk yarısına kadar baskın hale geldiğini ortaya koydu. Kötü amaçlı yazılım kategorisi, Şubat ve Nisan 2021’de kripto madencilerinde iki küçük artışla birlikte yüzde 18’lik bir artış gördü. ESET Telemetri verileri, kripto madencilerinin Eylül-Aralık 2020’deki artışa kıyasla Ocak-Nisan 2021’de yüzde 22’lik bir büyüme ile kripto para tehdidinin yükselişinin arkasındaki itici güç oldu.

1434 ahr0chm6ly9zmy5jb2ludgvszwdyyxbolmnvbs9zdg9yywdll3vwbg9hzhmvdmlldy9izmy0yzywntq4ody1zgvlzmqynjyzymywzjllmjvhmc5qcgc
Kripto Para Tehdidinden En Çok Etkilenen Ülke Hangisi? Tehditler Ne İfade Ediyor? 1

Rapor, artışın Nice Hash Miner olarak bilinen potansiyel olarak istenmeyen uygulamaların sayısının artmasından kaynaklandığını ortaya koyuyor. Kripto madenciliği, kurbanın bilgisayarının bilgisi olmadan kripto para madenciliği yapmak için kullanılmasını gerektiren kripto hırsızlığı ile yakından ilişkiliydi. Kripto madencilerinde büyük bir artış olurken, 2020’nin son dört ayından 2021’in ilk dört ayına kadar yüzde 28’lik bir düşüşle kripto hırsızlarında önemli bir düşüş oldu.

Yüzde 10’luk bir azalma görüldü

ESET baş araştırma görevlisi Roman Kovac, artan fidye yazılımı saldırılarının artan kripto talebine bağlı olduğunu iddia etti. 

‘Neyse ki’ denebilir, ancak raporumuzda göreceğiniz gibi, siber dolandırıcıların yüksek yatırım getirisi elde etmeye odaklanarak trend olan güvenlik açıklarını ve yapılandırma kusurlarını hızla kötüye kullandıklarına dair endişe verici örnekler görmeye devam ediyoruz.

Web tehdidi tespiti için kaybedilen hacim 2020’nin son dört ayında yüzde 25 oldu. İlginç bir şekilde rapora göre 2021’in ilk dört ayında yüzde 29’luk bir aşağı yönlü hareket yaşandı. Kimlik avı olarak etiketlenen web tehditleri, 2020’nin son dört ayı ile 2021’in ilk dört ayı arasında yalnızca yüzde 10’luk bir azalma gördü.

Kovac ayrıca kaba kuvvet saldırganlarının devam eden saldırılarından bazılarının Uzak Masaüstü Protokolü (RDP), kripto para birimi tehdidi ve Android bankacılık kötü amaçlı yazılım algılamasındaki artış olduğunu belirtti. Callow, korelasyonun nedensellik anlamına gelmediğini açıkladı. Saldırganlar sadece Bitcoin’in yüksek fiyatından yararlanmakla ilgilenebilirler. 

King’s College London’da Bilişim okutmanı Guillermo Suarez-Tangil, suçluların siber suçların metalaştırılmasıyla yeraltı ekonomisine önemli gelirler gönderdiğini belirtti. 

Fidye yazılımı, suçluların kripto-sermayeyi tanıttığı birçok unsurdan sadece biridir.

Kaynak: CryptoNewsFlash

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!